Теглим заем от 1 млрд. лв. за запазване на заетостта

Чрез европейския финансов инструмент SURE оставят на работа 250 хил. души

Мярката 60/40 под някаква форма ще действа поне до декември

Страната ни взима заем от близо 1 млрд. лв. за запазване на заетостта. Правителството одобри официално искане до Европейската комисия за получаване на финансова помощ в размер на 1 млрд. лв. под формата на заем по Европейския инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица вследствие на пандемията от COVID-19, известен като „инструмента SURE“. Кабинетът упълномощи министъра на труда да подпише искането от името на България.

Целта е със средствата да се подкрепи държавния бюджет за реализиране на мерките за намаляване на негативните социално-икономически последствия от предизвиканата от коронавируса криза. „С допълнителните средства ще се подпомогне запазването на заетостта на около 250 хил. работници и служители до края на 2020 г.“, гласи съобщението на Министерски съвет. Това означава, че мярката 60/40 под някаква форма ще действа поне до края на годината.

За справяне с неблагоприятното въздействие върху икономиката и като краткосрочна мярка за запазване на работните места правителството реши да изплаща компенсации в размер 60% от осигурителния доход и 60% от дължимите от работодателя осигуровки. Подкрепата се изплащаше за периода 13 март - 30 юни за работници и служители във фирми, които преустановиха работа, установиха непълно работно време и отчетоха намаляване на приходите от продажби с поне 20%. След това действието на мярката с известни промени беше удължено до септември. Общият финансов ресурс, необходим за изплащане на компенсации по мярката за периода от април 2020 г. до януари 2021 г., е 1 млрд. лв., посочват от пресслужбата на МС.

Общият бюджет на инструмента SURE е 100 млрд. евро. За да има България достъп до част от средствата тя предоставя гаранции в размер до около 107,5 млн. евро по заемите, които ще вземе ЕС за осигуряване на тези 100 млрд. евро.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика