Теглим по-големи суми от спестяванията си

Разходите на българите за храна са нараснали с 14,2% за година, а за алкохол и цигари - с 16,2%, показват данните на НСИ.

Средният доход на човек нарасна с 10% за година

Българите живеят с по-малко от 650 лв. на месец

Разходите за здраве са с 20% повече

Българите теглят все по-големи суми от спестяванията си, за да вържат семейния бюджет, показват данни на Националния статистически институт. През третото тримесечие на годината всеки българин е изтеглил от спестяванията си с 33,6% по-голяма сума отколкото през същия период на 2020 г. Същевременно средният доход на човек е нараснал с 10,5% за година, обявиха от НСИ.

Това показва, че разликата между бедни и богати през последните месеци нараства. Докато доходите на част от хората нарастват, други са принудени да теглят от спестяванията си, за да покрият текущите си разходи. Затова има ръст и при средния размер на доходите и при изтеглените суми от спестяванията.

Средният месечен доход на човек е 646 лв., показват данните на НСИ. Това е доста по-малко от средната заплата, която достигна 1543 лв. Но ако в домакинството има деца, безработен или пенсионер, средният доход на човек намалява значително.

Доходите от заплати в семействата са нараснали с 16,5% за година. До голяма степен това се дължи на повишаването на минималната заплата на 650 лв. и на вдигане на възнагражденията в администрацията. Като тези увеличения бяха направени по време на последното редовно правителство на Бойко Борисов. Доходите на домакинствата от пенсии пък са нараснали със 7,3% за година.

Същевременно през третото тримесечие на годината състоянието на икономиката не е било добро, като това личи и от доходите на хората. Намаляват доходите в семействата от самостоятелна заетост, от работа извън основната заплата и от собственост. Заедно с това получените от хазната обезщетения и помощи също са по-малко спрямо миналата година.

Разходите на всеки българин са нараснали средно с 15,2% за година, показват данните на НСИ. Похарчените пари за обзавеждане и поддържане на дома с с близо 44% повече. Разходите за храна са се увеличили с 14,2%, а за здравеопазване - с близо 20%.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари