Тед Кочев - Той ни даде Рамбо

Тед Кочев на 93 години! Канадецът с български произход е една от ключовите фигури в световното кино за последния половин век. Преди 52 години в книжарниците се появява романа „Първа кръв”, а преди 42 години в салоните нахлува едноименната екранизация, дала начало на елитната екшън поредица „Рамбо”. Кочев се доказва като майстор с режисурата на този исторически жанров образец. Самият Сталоун обича да припомня огромния принос на Тед, който по думите на актьора държал именно той да бъде в главната роля.

Кочев дойде в страната ни като гост на „София филм фест” преди осем години, получи българско гражданство, върна се към корените си в Пловдив и категорично каза: „Аз съм българин и винаги съм бил българин!”.

„Когато бях дете, домът на семейството ми в Торонто беше украсен като типична пловдивска къща. Вкъщи говорихме само на български. Въпреки че съм роден в Торонто, аз много късно започнах да говоря на английски. Дори когато започнах да ходя на училище, в началото говорех само на български. Вкъщи майка ми готвеше само български гозби: боб, леща, кебапчета, сарми с месо и със зеле, както и пълнени чушки, моето любимо ястие. Обожавам още баклава и баница със сирене...” Това разказа Кочев в едно от многобройните си интервюта на родна почва. Той подчерта, че за него България и Македония са едно и не прави разлика между двете държави.

По време на гостуването си в София и Пловдив той беше почти на 85 години, но изглеждаше в отлична форма - жизнен, енергичен, пълен с истории. Точно човек, който е способен да режисира екшън откровение като „Първа кръв”.

В България Тед Кочев разказа как баща му, когато емигрирал в Канада, казал истинската си фамилия Цочев, но тамошните власти така и не успели да я произнесат и го записали като Кочев.

За пръв път Тед Кочев посетил родния град на баща си през 1962 година. “Тогава Пловдив ми се стори като като едно село, а сега вече прилича на метрополис”, каза той по време на гостуването си.

Кочев завършва английска литература в университета в Торонто и на 24 години влиза в телевизията като става най-младият режисьор в СВС - Canadian Broadcasting Corporation. Две години по-късно заминава да живее и работи във Великобритания. Преди да премине в света на киното той изковава сериозна биография с продукции за малкия екран.

В края на 60-те години на миналия век режисира Two gentlemen sharing, който получава покана да участва на фестивала във Венеция.

В началото на 70-те възходът му продължава с Wake in Fright, показан в конкурсната програма в Кан. През 1977-а Тед Кочеф доказва своя потенциал да произвежда индустриални количества филмов смях с международния хит “Забава с Дик и Джейн” с Джейн Фонда и Джордж Сигъл.

Големият глобален пробив идва в зората на новото десетилетие. През 1982-а в кината си проправя път суровият опус “Първа кръв”. Младият Силвестър Сталоун играе зелена барета ветеран от Виетнам, който се опитва да се справи с демоните от миналото, да помири разкъсващото го психологическо насилие и да се интегрира обратно в обществото. Това обаче няма да стане толкова лесно. Отхвърлен и остракиран от жителите на малко планинско градче в САЩ той става жертва на злия нрав на покварен местен шериф и изведнъж се озовава в кървав конфронтационен контекст. Битката се пренася в собствената му страна. “Първа кръв” е нещо много повече от стандартен екшън - освен качествени каскади и съспенс, тук има социален коментар, психологически портрет, емоционално ангажиращи персонажи и пленителна драматургична структура.

„Първа кръв” доказва зрелия подход и майсторството на Тед Кочев и се превръща в огромен хит - над 120 милиона долара приходи при 15 милиона бюджет. Джон Рамбо бързо е катапултиран в поп-културната стратосфера на Западния свят и скоро се превръща в основа на цяла поредица. Думи като “рамбовиден”, “рамбовски” официално влизат в някои английски речници като синоними на мъжество, физическа сила, внушителни военни умения и корав характер.

 

„Първа кръв“ не беше просто екшън

Тед Кочев направи нещо наистина специално с “Първа кръв”. Филмът не беше просто някакъв екшън. По-скоро една откровена история за тежкото психологическо бреме на ветераните от войната във Виетнам, които се завръщаха и не бяха приемани в обществото. Това доведе до множество травми, разломи и конфликти в Америка. Кочев успя да улови трагичната природа на Рамбо с “Първа кръв”. Джон Рамбо просто искаше да го приемат обратно в цивилизацията.

Силвестър Сталоун, актьор и продуцент

 

Усети България като свой роден дом

Едно е сигурно - Тед беше в Пловдив, у дома. Използвам повода да благодаря от името на Тед Кочев и семейството му на всички, които помогнаха той да усети България за свой роден дом.

Стефан Китанов, създател на “София филм фест”, по време на гостуването на Кочев у нас

 

Той познава граматиката на екранния образ

Кочев е от режисьорите, които познават много добре граматиката на киното, на екранния образ. Той с еднакво професионално умение може да режисира екшън, драма и шантава комедия. Сравнете само “Първа кръв” с “Уикенд при Бърни”. Ето това е разнообразите в творческия подход.

Марк Кремод, филмов критик

Огромен успех в Европа

Тед Кочев успява да избегне участта на повечето наемни екшън режисьори. Той винаги е имал добър вкус и усет за изтънчени европейски сюжети. В космополитната кулинарна комедия Who Is Killing the Great Chefs of Europe Тед Кочев събира Филип Ноаре, Жан-Пиер Касел, Жан Рошфор, Жаклин Бисе, Стефано Сата Флорес и своя любимец Джордж Сийгъл. Международният успех на изключително забавния филм “Уикендът на Бърни” от 1989-а окончателно пласира Кочев в авангарда на престижните и уважавани канадски режисьори. През 1974-а триумфира в Берлин с „Чиракуването на Дуди Кравиц”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети