Тиаго Силва, бившата звезда на ЦСКА, пред „Труд“: Уникално! „Палмейрас“ е на върха на света

Това е уникално! Най-великото! „Палмейрас“ е на върха на света!
С тези думи няколко възкликна Тиаго Силва, бившата звезда на ЦСКА, в разговор с „Труд“ минути след финала на Копа Либертадорес. Неговият бивш тим „Палмейрес“ драматично победи „Сантос“ на митичния стадион „Маракана“. В грубия и скучен мач „зелените“ вкараха гол в деветата минута на добавеното време чрез Брено Лопес за 1:0.
„Ние и „Фламенго“ сме двата най-големи клуба на Бразилия – продължи Тиаго Силва. – Няма нищо по-хубаво от това да сме шампиони на Южна Америка. Мачът не беше най-интересният, но това е нормалното. „Палмейрас“ заслужаваше повече и сега отива да спечели и най-голямата титла – световното клубно първенство. Е, там ще ни е по-трудно, защото ще участва „Байерн“. Но няма да се предаваме, преди да сме играли.“
Още като юноша Тиаго Силва триумфира с „Палмейрас“ при единствената досега титла в Копа Либертадорес. Като 18-годишен талант в тима най-големият мач на защитника в турнира е срещу аржентинския гранд „Ривър Плейт“ на полуфинала. „За мен беше велико изживяване да бъда част от този отбор, не можех да повярвам – продължи Тиаго Силва. – По пътя отстранихме „Вашку да Гама“, „Коринтианс“ и „Ривър Плейт“. На финала с дузпи победихме колумбийския „Депортиво“ (Кали). Не играх в мача за титлата, но това е съвсем нормално. Отборът ни беше пълен със звезди, а аз бях още дете. На следващата година. Участвах в повече двубои по пътя към финала. Тогава завършихме 2:2 като гост на „Бока Хуниорс“. Играх малко. В реванша мислехме, че ще спечелим, но завършихме 0:0. При дузпите за съжаление аржентинците победиха. Фаустино Асприля и Роке Жуниор не успяха да вкарат за нашите. Но никога няма да забравя, че бях част от този толкова славен тим на „Палмейрас“. През 2019-а дори се събрахме и празнувахме 20 години от трофея.“
Шефовете на КОМНЕБОЛ, южноамериканската футболна конфедерация, допуснаха и малцина фенове на двата отбора. Официално билети не се продаваха, защото всички мачове в Бразилия са при закрити врати заради пандемията от коронавирус. На трибуните на „Маракана“ имаше 4000 души, които се водеха като официално поканени гости. Естествено при гола на Бруно Лопес за социална дистанция повече не можеше да се говори. Феновете на „Палмейрас“ полудяха от радост. Все пак от КОМНЕБОЛ съобщиха, че всеки, който е допуснат до трибуните, е бил с отрицателен PCR тест.
„Никога не съм мечтал, че такова нещо може да се случи в живота ми – възкликна Лопес. – Доскоро дори играех във втора дивизия.“
Голмайсторът влезе в 85-ата минута, а през ноември беше привлечен от втородивизионния „Жувентуде“. Четвърт час по-късно по улиците на Сао Пауло настана купон. В този момент никой фен на „Палмейрас“ вече не мислеше за пандемия и вирус.
За втора година поред португалски треньор спечели Копа Либертадорес. Сега е ред на 42-годишния Абел Ферейра, чието най-славно футболно време е в „Спортинг“ (Лисабон). Преди да отиде в „Пармейрас“ той води ПАОК (Солун), с който нареди рекордна в гръцкия клуб серия от 51 мача без загуба. Миналата година Копа Либертадорес спечели сънародникът му Жорже Жезуш като наставник на „Фламенго“. И тогава финалът беше повече от драматичен – „червено-черните“ обърнаха "Ривър Плейт“ с два гола в последните минути.
Когато първенствата завършат, „Палмейрас“ тръгва за Катар. Там ще е последното издание на световното клубно в първенство в сегашния му вид – с участие на шампионите на всички континенти. Като първи на Южна Америка бразилците отиват директно на полуфинал, където на 7 февруари ще срещнат победителя от дуела „Тигрес“ (Мексико) – „Улсан“ (Южна Корея). В другия мач от финалната четворка европървенецът „Байерн“ ще играе срещу един измежду „Ал Духаил“ (Катар) – „Ал Ахли“ (Египет).