„Тоалетната на Европа“: Испанските свинеферми са обвинени за масовото измиране на рибата

Изключително: ролята на свинефермите в замърсяването на една от най-големите европейски лагуни със солена вода може да е по-голяма отколкото е публично признатото, разкрива разследването

Според ново разследване замърсяването от стотици интензивни свинеферми може да е изиграло по-голяма роля от публично признатaта гибел на една от най-големите лагуни в Европа със солена вода.

Жителите на югоизточния регион на Испания Мурсия се разтревожиха през август, след като множество мъртви риби започнаха да се натрупват по бреговете на лагуната Мар Менор. Само за няколко дни купчината се покачи до над 5 тона гниещи трупове, осеяли плажовете, които някога бяха едни от най-добрите за туристите.

Снимки на мътните води на лагуната и оплакванията от лошата воня доминираха в медиите в цяла Испания, след като учените обвиниха за тази катастрофа от десетилетия вливащите се нея оттоци, пълни с нитрати, за предизвикваните огромни цъфтежи на водораслите, които са изчерпаха кислорода от водата и оставиха рибата по същество да се задуши от неговата липса във водата.

Lighthouse Reports разследва 4 месеца и репортерите от elDiario.es и La Marea изследваха как интензивното свиневъдство може да има принос към едно от най-тежките екологични бедствия в Испания през последните години.

Това лято, след като безжизнените трупове на риби продължиха да се трупат по бреговете на Мар Менор, регионалното правителство забрани използването на торове в рамките на 1,5 км от лагуната, и с това намекна, че вината за кризата се крие единствено в голямата площ на земеделските полета, които граничат с лагуната. Централното правителство беше директно, и обвини местните служители в техния слаб отказ, когато е ставало въпрос за напояването в нивите.

Но никой не спомена свинефермите, които се бяха умножили през последното десетилетие във водосборния басейн на Мар Менор.

През 2019 г. доклад на испанското министерство на околната среда изчисли, че тези свинеферми, които по това време наброяваха близо 800 000 животни, могат да бъдат отговорни за 17% от азота във водосборния басейн на Мар Менор.

Фотографиите, направени с дрон и сателитните изображения на района, събрани през септември от репортери, които работеха по новото разследване, изглежда че показват отпадъци от свинефермите, изливащи се в езерца за суспензията, или изхвърляни наблизо на земята или съхранявани в големи ями.

Констатациите от разследването са отразени в доклада на министерството на околната среда за 2019 г. При посещенията на 10% от ямите за суспензия в басейна на Мар Менор е установено, че за повече от 90% от тях не са спазени разпоредбите, отпадъците от прасетата да се съхраняват в затворени водоустойчиви езера, е отбелязано в доклада.

„Основните недъзи са открити в съоръженията за съхранение на отпадъците от прасетата, а хидроизолация почти не съществува, което позволява на отпадъците да проникнат директно в земята и да доведат до замърсяването на водоносния хоризонт“, се казва в него.

"Очевидно е, че основният източник на замърсяване е интензивното земеделие в басейна на Мар Менор, но там са разположени и около 450 свинеферми в водосборния басейн, за които никой нищо не казва", казва Мария Гименес Казалдуеро, бивш професор в Университета на Мурсия и Подемос и представител в Асамблеята на Мурсия". Сякаш е дадена амнистия на свинефермите".

Процъфтяващият износ на свинско месо от Испания

Броят на прасетата в района на Мурсия се е покачил до рекордни нива, и това отразява ръста на фермите и кланиците в цяла Испания. Повече от 56 милиона прасета бяха заклани в цяла Испания миналата година, което е с 3 млн. повече в сравнение с 2019 г., а с нарастващото търсене на износа Испания е готова да изпревари Германия като водещ производител на свинско месо в ЕС тази година.

Почти половината от търсенето на испанското чоризо, филето и свинската мас отива в Китай, който загуби около 40% от своите прасета в резултат на огнището от смъртоносната африканска чума по свинете.
Катастрофата на Мар Менор напомня за компромисите в околната среда, свързани с азота и амоняка в тора и се стигне до емисиите на метан, които се правят, за да се поддържа една индустрия, чийто оборот през 2019 г. надхвърли €15 млрд., каза Гименес Казалдуеро.

„Мар Менор е камбаната да се събудим. Ако Китай иска да му доставя хамон (шунка), и го правите чрез унищожаването на територията и превръщането й в сметище за отпадъци заради международния пазар на свинско месо, е много жалко“, каза тя.

Това е цената, която рядко се появява в дискусиите за износа, добави тя. „Трябва да решим, до каква граница можем да продължим да използваме нашите природни ресурси и да въздействаме върху околната среда, за да задоволим международните пазари? Районът Мурсия не може да се превърне в тоалетната на Европа".

Купчините от мъртва риба по бреговете на Мар Менор това лято беше последната глава от катастрофата, която се развива от десетилетия. През 2016 г. цъфтежът на водорасли превърна водите на Мар Менор в гъста, зелена супа, а през 2019 г. хиляди мъртви риби и ракообразни бяха изхвърлени на нейните брегове.

Тъй като надзорът се засили върху интензивните земеделски полета, които граничат с лагуната, групите, представляващи фермерите, твърдят, че те са напълно в съответствие с екологичното законодателство.
На близо 45 км от бреговете на лагуната, общината Фуенте Аламо е дом на поне 289 ферми, които съставляват 80% от интензивното животновъдство в басейна на Мар Менор. Според данните на регионалното правителство във водосборния басейн има 1055 езерца, пълни с отпадъци, които включват изпражнения, урина и кръв.

Регионалното правителство опроверга доклада на Министерството на околната среда за 2019 г., като заяви в имейл, че той „не отговаря на реалността в района“.

„Езерата са естествено хидроизолирани, метод, който е признат от националното законодателство, както настоящото, така и предишното“, се казва в него, като се добавя, че този метод на изолация е разрешен, когато се счита, че почвата има ниска пропускливост и е с малък риск от замърсяване на водоносния хоризонт.
От 2019 г. регионалното правителство заяви, че е извършило 40 проверки, в резултат на което има само 3 случая, за които обмислят дали да предприемат действия.

Чиновниците от, заедно с общините в басейна на Мар Менор, не са готови да предприемат енергични мерки срещу растежа на производството на свинското месо, каза Андрес Педреньо Кановас, професор по социология в Университета на Мурсия.

„Фермите за свине са се разраснали без никакъв контрол, и са създали балона, задвижен от международните пазари и по-специално от износа за Китай. Но балоните винаги се пукат, а този ще остави след себе си опустошена и замърсена територия в криза", каза той.

Организацията Interporc Spain, който представлява сектора на белите свине, породата, която масово се използва в интензивното отглеждане на тези животни, заяви, че тази индустрия в Испания полага „големи усилия“ от години за опазването на околната среда. „В Испания над 90% от суспензията от прасетата се използва повторно като замяна на торовете, но също така може да бъде третирана и трансформирана в електрическа енергия“, се казва в нейното писмено изявление.

Тази организация също се обърна към съставителите на доклада за 2019 г. от Министерството на околната среда. „Ако са открити някакви недостатъци, очевидно е, че фермите ще трябва да се коригират и администрацията трябва да гарантира, че това е направено. Но не могат да се правят изявления за целия сектор, произтичащи от това, че в някои случаи са открити грешки", се казва в него.

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения