Токов удар

Бачковският манастир получи сметка за ток за 30 000 лв.

Водните дружества изправени пред фалит, продукти, стоки и услуги поскъпват между 10 и 30 на сто

Детски градини, болници и училища стоят на студено, за да пестят

Тъмни подлези и улици, режим на градския транспорт

Токов удар. Така може да се опише ситуацията в страната, която е на път да бъде блокирана заради скъпия ток за бизнеса. Публични учреждения, религиозни храмове, болници, училища, детски градини, културни институции, църкви, манастири и джамии в цялата страна обявиха, че са получили рекордни сметки за ток и газ за декември и за да не спрат работа си налагат доброволен режим на осветление и отопление. Всички те плащат тока и газа по цени на свободния пазар, като фирми и предприятия, а сметките им за ток и природен газ са от два до пет пъти по-високи през декември 2021 г. спрямо същия месец на предходната година.

Малките деца в забавачките и пациенти в болниците стоят без отопление или с радиатори на минимум заради икономии, наложени от високите сметки. Над 50 от общо 264-те общини в страната вече обявиха, че ще пестят като гасят уличното осветление за няколко часа на нощ или изцяло. Подлези и градски райони стават все по-опасни, защото остават на тъмно.

Под угроза да не могат да платят изразходваната електроенергия на фирми и институции са не само малки общини, а и най-богатите като София, Пловдив и Бургас. Има риск столицата да остане без улично осветление, заяви зам.-кметът Дончо Барбалов. Едни от най-богатите столични райони като “Изгрев” и “Изток” също са затруднени да си платят сметките и планират да оставят на тъмно подлезите в кварталите, които ръководят.

Сметката на столичното метро за декември е 3 милиона без ДДС и дружеството, което го управлява също търси пари, за сметката. Засега ще се опитаме да не разреждаме влаковете, а се търсят резерви и решения в кризата, обясни изпълнителният директор на “Метрополитен” Стоян Братоев.

В Бургас спряха от движение изцяло тролеите, а за причина освен скъпия ток посочиха и вълната от Омикрон, заради която голяма част от водачите са болни или в карантина и буквално няма кой да кара тролеите.

Най-големите манастири в страната - Рилски, Бачковски и Троянски, също обявиха, че сметките им са рекордни и планират собствен режим на отопление и осветление, за да пестят.

Водните дружества в цялата страна съобщиха, че едва са събрали пари, за да изплатят декемврийските си сметки за ток, а други все още търсят средства. Прогнозираха, че ще фалират заради скъпия ток, тъй като цената на водата за клиентите е изчислена и одобрена от КЕВР при цени от под 100 лева за мегаватчас.

Разходите са се увеличили до 60 на сто, а приходите им са останали непроменени, затова повечето дружества очакват скоро да обявят фалит. За да не се случи това сметките за вода трябва да нараснат драстично или държавата да ги компенсира заради скъпия ток. И двете към момента не се случват.

Заради рекордните цени за бизнеса на електроенергията и неадекватните компенсации от страна на държавата, според представителите на всички сектори на икономиката, всички продукти, стоки и услуги в държавата ще поскъпнат в диапазона поне между 10 и 30 на сто. При това в сравнение със сегашните цени, които вече са значително нараснали, освен според данните на националната статистика. Хляб, сирене, месо, мляко, зеленчуци, плодове, олио, промишлени стоки, горива, суровини, строителни материали, дърва, пелети, въглища, транспортни услуги и така нататък, всичко поскъпва, категорични са както потребителите, така и представителите на бизнеса.

Заради поскъпването на строителството в резултат на увеличение на цената на енергоносителите, на материалите, суровините и труда, държавата може и да загуби средства от европроекти, тъй като изпълнителите, сключили контрактите на цени от преди 2-3 години, отказват да изпълнят договорите. Най-тежка е ситуацията с проектите по ОПОС за изграждане на пречиствателни станции.

Последиците

- Детски градини, училища, болници, културни институции и религиозни храмове вече са на доброволен режим на тока, за да пестят от сметките

- Водните дружества са пред фалит, искат да вдигнат цените

- Уличното осветление угасна в над 50 общини

- Подлези остават на тъмно

- Публични учреждения са изправени пред фалит

- Градския транспорт е на режим, разреждат графика на автобуси и тролей

- Столичният метрополитен търси пари, за да не намали влаковете

- Услуги и основни продукти поскъпват с между 10 и 30 на сто

- Можем да загубим пари от Брюксел заради блокирани европроекти

ГЕРБ: Ценовата криза е във всички сфери

Управляващите нямат решения за хляба и тока

Ценовата криза вече не е само в сферата на енергетиката, разпростира се във всички обществени сфери и бизнес. Тази ценова криза, която консумираме, беше изпусната още през есента с промените в бюджета.

Въпреки нашите предупреждения не получихме подкрепа. Асен Василев не ни чу за буфери като финансов министър. Ако бяхме чути, щяхме да овладеем инфлацията. Говори се, че тя е 7-8 процента, но за най-бедните и работещите бедни тя е вече 20 на сто. Това се посочва в декларация на ГЕРБ, която Тома Биков прочете от трибуната на НС.

Сега вече трябва да се борим с кризата, която се превръща в епидемия. Затварят болници, театри, предприятия, храмове без стопанска дейност, но плащат промишлен ток. Не говорим за спрелите предприятия, които биха генерирали повече загуби, ако работят. А Асен Василев казва, че за него инфлацията не е проблем, напротив ще се води проинфлациона политика. Управляващите отказват да се води разговор по този най-важен проблем. В края на 2022 година проблемите могат да се окажат много по-големи и с неовладяна безработица. Държавата трябва да направи всичко възможно да спасим хората.

Ние предлагаме решения, защото вие не ги предлагате, правителството не предлага решения. Пример е временната комисия по енергетика. Тогава питахме защо ви е тя, когато ще има редовна. И днес след изтичането срока на тази комисия няма точка, няма доклад и мерки, обясни Биков.

Вие нямата механизъм за взимане на решения по който и да е въпрос. Не знам с какво се занимава коалиционният ви съвет, нямам против да се занимавате със съдебната реформа, но вие отказвате да обсъждате нещата, които ви притесняват. Ако решенията не се взимат в Народното събрание, те ще се взимат другаде и те се взимат.

Ако чакате пред парламента да се струпат 3000 души, ще е късно. Казвам ви го от опит, не ви плаша. Предупреждавам ви добронамерено, че ако не решавате проблемите с хляба и тока, не ви чака нищо добро.

Проф. Костадин Ангелов: Предстоят фалити на болници

Ежедневно получавам сигнали от болници - общински, областни и университетски за невъзможността да си платят задълженията. Сметките за ток и газ са се увеличили неколкократно, а пари няма. Държавата спи зимен сън. Или трябва да стоят на тъмно и студено, или да спрат да плащат на медиците, но не могат да спрат да работят.

Предстоят фалити първо на общински болници. Няколко пъти питам властта какви мерки предприема. Отговор не получих.

Липсват приоритети. Ситуацията се анализира, както всичко до момента. Помощта е помощ сам, когато е навременна.

Отоплението на яслите е два пъти по-скъпо

Тревоги в Шумен от сметките за газ

Цветелина Георгиева
ТРУД, Шумен

Притеснени от плащанията за отопление на социални заведения, детски ясли, градини и училища, които са газифицирани са в кметството на Шумен.

Сметката за месец ноември м. г. на социалните заведения е скочила до 28 266 лв. при 6 582 лв. през същия месец на 2020 г. Отоплението на яслите също е удвоено - от 13 900 лв. на 29 300 лв.

От Община Никола Козлево, Шуменско, заявиха, че от началото на идната седмица предприемат режим на уличното осветление - за 30 минути ще гасят лампите по населените места след полунощ. Разходите за ток /40 000 лв. месечно за улично осветление/ са непосилни за малката община, въпреки че всички над 1 800 лампи са икономични.

Църквата “Св. Три светители” в центъра на Шумен е със сметка за ток близо 2 000 лв. Недопустимо е храмовете да плащат фирмен ток, коментират свещеници.

Посъветваха хората да ползват автобуси

Тролеите в Бургас спряха заради високи сметки

За месец фактурата е с 50 000 лв. по-скъпа

В най-високия блок в жк “Меден рудник”, който е без Акт 16, семействата са шокирани, след като са получили фактури между 400- 500 лева.

Мария Кехайова
ТРУД, Бургас

Тролеите в Бургас спряха заради скъпия ток. В сравнение с януари миналата година, токът ни е скочил три пъти, а само за декември, сравнен с ноември миналата година, фактурата ни е с 50 000 лева повече. Това каза пред “Труд” управителят на градския превозвач- фирма “Бургасбус”- инж. Петко Драгнев.

Втората причина, поради която са спрени тролеите, че трябва да се включат зарядните станции на електрическите автобуси. Иначе и те спират. Зарядните станции се намират в жк “Меден рудник”, именно до там от центъра на Бургас, пътуват двете спрени линии тролеи- Т-1 и Т-2.

Според инж. Драгнев, спирането е временна мярка, той посъветва жителите на най-големия бургаски комплекс, засега да използват автобусите, които се движат по същия маршрут.

Рекордно скъп е токът за училищата и детските градини в Бургас. В детските градини, освен че отопляват помещенията за децата, използват и много ток за готвене, защото всеки ден менюто е разнообразно и се приготвя няколко часа преди храненето, за да е прясно. В детска градина “Чайка” например, в която готвят и на ток, сметката е нараснала със 73% - от 15 000 лв. за ноември на 26 000 лв. за декември. В Строителния техникум в Бургас, за миналия ноември сметката е била 1600 лв., а за декември се оказва, че е 4400 лв., оплакаха се от учебното заведение.

Затварят култови заведения в града. Фризьорските салони работят само няколко дни в седмицата.

В най-високия блок в жк “Меден рудник”, който е без Акт 16, семействата са шокирани, след като са получили фактури между 400-500 лева. Хората твърдят, е това е за ползване на един климатик. Най-скъпата фактура е за 650 лв.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика