Толерантно е да оставяш хората на мира

Простата толерантност не е страст и завършва с всеобщо безразличие

Трансхуманизмът в „холивудски“ формат отхвърля положителното развитие на човечеството

НПО Amnesty International наставлява Кристиано Роналдо, който подписа договор със саудитски футболен клуб, по време на престоя си в Саудитска Арабия да не се помайва, ами да използва статута си на световна звезда, за да говори по въпроси, свързани с правата на хората там. Мощен е натискът за отклоняване на общественото мнение встрани от главните световни проблеми. 

Принц Хари се жалва всесветовно в книгата си „Резервен“, обвинява в нетолерантност и акт на насилие брат си Уилям  през 2019 г. Който не се извинил веднага, а наричал съпругата му Меган „труден характер“ и „невъзпитана“. М. г. двойката обвини кралското семейство в расизъм и липса на чувствителност.

И у нас дойде модата на всенародните жалби с много задна дата. Тъкмо около Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените - 25 ноември, актрисата Димитрова в своя фейсбук профил се присети, че и „тя също“ пет години таила в себе си болка от мъжко насилие.

Нема лабаво за заподозрения Вергов, вече няма да бъде посланик на „Нощта на театрите“! Че и съд го чака, криминалната полиция и прокуратурата вече били задействани. Абе казано е: „Където работиш, не си вадиш и не си събуваш, че за резил ставаш!“ Соросоидите не дремят, войни водят за налагане на приоритетите си - в случая на ултра-феминизма - на обществото.

Кампания се води от туземни непеошници. Проекто-закон №48-254-01-70 за защита от домашно насилие са внесли група народни представители на 24.10.2022 г. Всъщност за легализиране на духа и буквата на Истанбулската конвенция чрез заобикаляне на Решението на КС от 2018 г., което извади джендър-политиките извън полето на правна регулация.

Чакат подходящия момент да отгласуват проекта си. Тихомълком или в процеса на някоя шумна суматоха. Тарикатлъкът е в прокарването на зловредната тенденция едни и същи обществени отношения да се регулират с отделни нормативни актове.
Да се създаде неравнопоставеност между жертвите на различните видове насилие - насилието в образователната система отделно от това по пътищата, домашно от недомашното, трудовата експлоатация от сексуалната и т. н.

Дори да се определя като насилие, онова, което не е такова, даването или недаването на джобни пари на дете. Същевременно според родителското сдружение РОД ИНТЕРНЕШЕНЪЛ сред тях потъват наистина обществено значимите у нас са форми на насилие, произтичащи от наркоманията, проституцията, педофилията, на работното място, в училищата, на улицата.

Соросоидите, всевъзможните борци за всякаква толерантност, отдавна не спорят с опоненти, главно ги хулят през медиите и прокарват собствената нетолерантност през законодателната и изпълнителната власти.

Таолерантност идва от латинското tolero, tolerantia - понасям, издържам, търпя, приемам. Никога не е била траен цяр срещу омразата или презрението. Проповядването на толерантност към гневните, отчаяните, чуждите винаги е било безполезно. Толерираните все повече искат да бъдат и оценени, стават все по-чувствителни към знаци на презрение или снизхождение.

Те не желаят да им се казва, че разликите нямат значение. Че могат да чувстват, мислят както си искат, стига да остава за тях си или помежду им, само да не се пречкат с претенции на пътя на мнозинството. Отдавна са усетили, че простата толератност завършва с всеобщо безразличие. Защото не е страст, не успява да овладее дълбоко хорското въображение.

Всъщност толерантно е да оставяш хората на мира. Да разглеждаш другите хора както себе си и същевременно да съзнаваш, че те не са непременно като теб и да не ги насилваш да станат.

В Корана Христос е споменат 93 пъти, а Тома Аквински споменава Ибн Сина (Авицена) 251 пъти. Персиецът Руми казва за себе си: „Аз не съм нито християнин, нито евреин, нито мюсюлманин, нито езичник.“ 

През декември покрай световното по футбол във Франция, Великобритания Нидерландия и Белгия, екзалтирани мигранти от Африка влязоха в жестоки битки с полицията. В новогодишната нощ в Берлин в сблъсъци и насилие срещу полицаи и спасители са били задържани 145 души от 18 националности. В тези страни ще се скъсат от толерантност, но не помага и по-зле ще става.

Търпимостта, приемането на чуждото и необичайното имат най-дълбоки корени в Индия. Хиляда години в относителна хармония са съжителствали главните религии. Трите смесили някои свои традиции, заимствайки по нещо една от друга.
Днешните евроатлантически ценности обаче са непримирими до тежка агресивност и отхвърляне в крайно нетолерантни форми. И се е засилил да наложи на света „новия морал“ толкова свирепо, че ще спре само, когато катастрофира с трясък.
През почти цялата си история Западът е бил нетолерантен. Думата „фундаментализъм“ се появява в САЩ през 1920 г. за обозначаване на една протестантска секта. Днешният неолиберализъм се проявява като фундаменталистко движение. За герой днес е обявен Джордж Флойд от Минеаполис, наркоман с пет ефективни присъди, умрял при съпротива с полицията...

Наскоро почина Йозеф Ратцингер, бившият папа Бенедикт XVI принуден да отстъпи папския престол, защото евроатлантици забелязаха, че започна отчаян опит да спре тенденцията към саморазпадане на католицизма. Сегашния Франциск I професорът по теология в Милано Диего Фусаро слага в кавички - „папа“ Берголио: „Силата на истинския тоталитарен неокапитализъм потенциално превъзхождаща всичко, което го е предхождало, вече не се нуждае от „небесно“ оправдание.“
Моралът и устойчивостта на цивилизацията са взаимосвързани. Трансхуманизмът в „холивудския“ си формат не позволява положително развитие на човечеството.

Терминът „толерантност“ има много значения, плюсове и минуси. Нерядко под този термин се крият нравствен нихилизъм, безразличие към различни пороци и вековни ценности.

През 1945 г. Карл Попър пише: „Парадоксът на толерантността се състои в това, че неограничената толерантност би трябвало да доведе до изчезването на толерантността.“ 

Философът Джон Ролс твърди, че едно справедливо общество трябва да толерира нетолерантността, защото в противен случай обществото би било нетолерантно и несправедливо.

В профила на випуск 2025 на Станфорд се обявява, че студентското тяло се състои от „23% бели“, а по-малко от половината от класа са мъже. Отхвърлени са около 70% от кандидатите с перфектни резултати от теста SAT.

Буен цъфтеж на толерантност наблюдаваме и у нас, нали оттам ни спускат програми за училища и ВУЗ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи