Топлим се на рубли догодина

“Газпромбанк”

Експерти пред “Труд”: България може да е в печеливша позиция

Управляващите се опасяват от повишаване на цената на газа за “неприятелските държави”

Санкциите оправдават новите правила

Ще се топлим на рубли от догодина, но България може и да е в печеливша позиция от преминаването на плащане на доставките на “Газпром” в руска валута. Това коментираха пред “Труд” икономисти, финансисти и енергетици във връзка с новината, че още в петък вечерта има официално искане от “Газпром” страната ни да плаща руския газ в рубли. По думите им управляващите губят ценно време за анализиране на ситуацията и подготовката за преговорите с “Газпром” за подписване на нов договор.

Съобщението  за искането на “Газпром” направи енергийният министър Александър Николов и отбеляза, че в договора ни за доставка на газ няма подобна клауза за друга валута. Както е известно, до сега “Булгаргаз” плащаше за договорените количества по настоящия ни договор в долари.

Промяната и въпросителните около заплащането на газа от Русия дойде с подписването на Указ от страна на руския президент Владимир Путин в края на миналата седмица, който е в сила от 1 април и касае газовите доставки към т. нар. “неприятелски държави”. Няколко са стъпките при новите условия, които купувачите от съответните страни, а за България това е “Булгаргаз”, трябва да направят. Според действащите контракти за доставка, дължимите суми се превеждат в долари или в евро по една сметка в руската “Газпромбанк”. Второто действие ще касае конвертирането на валутата в рубли през Московската борса и ще следва нов превод, отново в сметка на купувача, но тя ще е в рубли.

Едва тогава от нея сумата ще се прехвърля към “Газпром” и сделката ще се счита за завършена. “Ако не постъпят такива плащания, то ще считаме това за неизпълнение на задълженията от страна на купувачите. С всички произтичащи от това последици. Никой нищо не ни продава безплатно. Ние също не възнамеряваме да се занимаваме с благотворителност. Тоест действащите договори ще бъдат прекратени”, заяви при обяваването на Указа президентът Путин. Според специалисти, Руската федерация се възползва от факта, че заради наложените санкции им се отнемат валутни резерви зад граница и по този начин оправдава едностранно рублевото плащане.

“Дали ще има механизъм, по който да се плаща в евро и след това да се превалутира като изкуствено се вдига цената - предстои да видим. Това е едно от нещата, които са в степен на подозрение засега, т. е. изкуствено да се вдигне допълнително цената за така наречените неприятелски държави”, коментира по този повод енергийният министър Александър Николов.

Таско Ерменков, енергиен експерт, пред “Труд”:

„Булгаргаз“ ще трябва да разкрие целеви сметки в „Газпромбанк“

Правилата, по които ще се извършва плащането на газ от 1 април е описано в Указа на президента на Руската федерация. В “Газпромбанк” съответния купувач на газ, в случая за нашата страна това е “Булгаргаз”, открива две специални сметки. Едната е във валутата, в която плаща - евро или долари, а другата сметка е в рубли. “Газпромбанк” може да я наречем и посредник банка. След което тези пари, които са дължими, се превеждат по доларовата или еврова сметка, а от там “Газпромбанк” като банка-комесионер или посредник конвертира еврата или доларите в рубли на Московската борса и закупува за количествата долари съответното количество рубли и ги прехвърля по рублевата сметка на купувача, който казахме, че е “Булгаргаз”. От сметката в рубли се прехвърля сумата за съответното количество и към контрагента, който продава газа в Русия - “Газпром”. И двете сметки, които клиентите ще трябва да разкрият, се водят специални сметки и за тях специално е упоменато в Указа, че върху тях не могат да се правят запори или да касаят други задължения. Сметките са целеви, само за плащане на количествата газ и никой няма право да ги национализира или каквито и други действия да предприема по тях.

Проф. Андрей Захариев, икономист, пред “Труд”:

Икономическият фронт не е по-маловажен, цели се ревалоризация* на рублата

Първото, което трябва да отчетем, е че винаги се е вземало предвид валутния курс и валутната двойка евро-долар като основни ценообразуващи на световните пазари. В случая се появява една нова валута, която изобщо не е била обект на каквото и да е оценяване. Към днешна дата светът така е устроен, че стратегическите суровини - енергоносителите, всички те в масовия случай се ценообразуват в долари и една малка част в евро. Какво постига РФ с подписания Указ на президента Путин? Създава се едно изкуствено търсене на валута, която до този момент почти не е играла роля на резервна валута, която да формира резерви на Централни банки, а още по-малко на ценообразуваща валута. В момента Русия иска да въведе като, буквално казано, шести играч в световната огърлица от топ валути своята собствена валута именно поради факта, че тя има огромен търговски излишък по отношение експорта на суров петрол и на природен газ и по този начин да компенсира срива в жизнения стандарт, който се отчете от всички международни наблюдатели. Естествено, това е риск не само пред “Булгаргаз”, а и пред целия ЕС, който е основен купувач в тези условия от списъка с неприятелските държави на руската енергийна суровина. Да търсиш нещо, което го няма, защото до сега не е било търсено на валутните пазари, означава да създадеш свръхтърсене, една абнормална ревалоризация на рублата, което само по себе си подсказва, че Русия води война на няколко фронта и икономическият фронт е не по-маловажен.

*Ревалоризация-покачване на обменната стойност на валута.

Доц. Емил Хърсев, Финансист, пред “Труд”:

Може да е по-изгодно за нас да купуваме с „мека валута“

- Възможно ли е при евентуален нов договор с “Газпром”, българската държава да трябва да плаща само в рубли количествата газ?
- Заради това е договор, да се договарят страните. Но предполагам, че ако това са новите правила за покупка на тази стока, вероятно и в съответната валута ще бъде договорено. Всяка борса, всеки пазар си има правилата за плащане. Примерно, всичко което се търгува на американския пазар е в долари, това, което се търгува на Токийската борса очевидно е в йени. В зависимост от това на кой пазар и къде ще бъдат извършвани тези сделки. И по какви правила. Това е всъщност, което се договарят страните по един договор. И не виждам никакъв проблем в това дали ще е една или друга валута. Обикновено тези неща се изчисляват предварително и се отчита цената.

- Има ли опасност газа да поскъпне за нас, ако курсът й на Московската борса е в полза на руската валута след няколко месеца и по този начин ще купуваме по-малко рубли за долари?
- То се отнася и за покупката на долари с левове, защото доларът също се променя всеки ден, същото положение е когато купуваме стоки и от Капалъ Чарши-не е необходимо да говорим само за борса, дори когато си купуваме златно синджирче от там, съобразяваме курса на турската лира. Но тя е от този вид валути, които нямат огромната ликвидност на доларовия пазар, обикновено това е по-изгодно за купувача.

- Но когато икономисти предупреждават за дедоларизация, за България няма ли да бъде по-изгодно да заплаща необходимите количества газ първо в евро?
- Не. Абсолютен принцип е, че цената на една стока общо взето не зависи от валутата на нейното плащане. Преминаването от една твърда валута, в смисъл с малки колебания и активно търсене, към мека валута, би трябвало да е безразлично за нас и дори по-добре, евентуално да купуваме по-евтино газ, ако я купуваме в рубли - да купуваме с валути, които са с по-висока обезценка и по-висока волатилност.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България