Тотален обрат срещу Турция класира Нидерландия на полуфинал на ЕВРО 2024

Нидерландия победи с 2:1 Турция след обрат на 1/4-финалите на Евро 2024 и ще играе срещу Англия в следващата фаза на турнира. Лично турският президент Реджеп Ердоган подкрепяше своите сънародници.

По един пропуск в началото направиха Мемфис Депай и Салих Йозджан. В 35-ата минута след центриране от корнер, което не беше изчистено добре от нидерландските играчи, Самет Айкадън скочи най-високо и вкара с глава за 1:0 в полза на Турция. Той бе заместник по принуда на голмайстора Мерих Демирал, който бе наказан за двубоя.

Веднага след почивката Арда Гюлер от фаул нацели гредата. След час игра Кенан Йълздъз стреля, вратарят на Нидерландия Барт Вербрюген не успя да хване топката, а Каан Айхан не я вкара при добавката. В 69-ата минута Вут Вегхорст не успя да изравни, но при корнера, последващ атаката му, Стефан де Фрай с глава отбеляза за 1:1. В 76-ата минута автогол на Мерт Мюлдюр класира Нидерландия на полуфиналите.

В продължението на срещата турските играчи организираха няколко атаки, но добрата намеса на стража на "оранжевите" Вербрюген запази резултата непроменен.