Трагедията при Ануал се повтори в Катар, марокански скорпиони убиха Испания на Лучо

Футболът е социален феномен, който събира, влюбва, доставя наслада. Не и ако един срещу друг застанат отборите на Испания и Мароко. Два тима, а толкова много история, политика и гордост между тях, свързани с унижението на испанската армия от берберските племена в планинския район Риф в Мароко в Рифската война от 1911 до 1927 г. Предвождани от Абд ел-Крим, рифците първоначално нанасят тежки поражения на испанските сили, но след като унизително за Испания във войната се намесва Франция, а испанската войска прави морски десант при Хосейма (считан за първия десант в историята, включващ танкове и самолети), лидерът на мароканците Абд ел-Крим се предава и губи войната. Едно събитие в тази война обаче белязва завинаги и двата народа. През 1921 г. испанските войски претърпяват катастрофално поражение при Ануал. Това е най-тежката загуба на европейска колониална армия в Африка. А испанските военачалници са изклани или се самоубиват...

Винаги, когато става дума за спор, какъвто и да е той между двете страни, епизодът не избледнява. Така бе и днес на световното първенство в Катар.

Войната завърши с още едно унижение за Испания след 0:0 в редовното време, но тактиката на Луис Енрике да измори гордите мароканци не даде резултат. Лидерът на европейския тим, който бе жестоко критикуван, че сменя схемата на игра във всеки мач според съперника и това му донесе загуба от Япония, сега разчиташе на познатата дефанзивна постройка на тима си, използвайки всички сили на своите играчи. Само че беше забравил, че не владеенето на топката, а головете носят победата. Стратегът от Пиринеите още на пресконференцията преди срещата загатна какъв сценарий е подготвил, обявявайки, че е накарал тима си да тренира 1000 дузпи.

Испания владееше топката, но не успяваше да създаде положения, а в 10-ата минута можеше и да изостава в резултата, след като Ашраф Хакими стреля над вратата. В 26-ата минута Гави уцели гредата, а Феран Торес беше в засада при добавката. В 32-ата минута след далечен удар на Мазрауи мароканците създадоха напрежение пред испанската врата, но Унай Симон спаси. В 53-ата минута Дани Олмо също стреля, но вратарят на Мароко Боно спаси. Той имаше и решителна намеса при последната атака на испанците в мача. Луис Енрике вкара преди края на мача Мората и Нико Уилямс, но промяна на двете нули на таблото не последва, след като мароканците през всички 90 минути разчитаха на жестока преса с трима пазачи на всеки испанец, който имаше смелостта да погледне дори към вратата на Боно. В същото време възпитаниците на Уалид Реграги разчитаха и на своята височина при центриранията на испанците, както и на своята контраатака.

Последваха продължения, а Луис Енрике вкара свежа кръв в игра - Балде и Ансу Фати на мястото на Олмо и Жорди Алба, готвейки се за голове и дузпи. Той изтегли халфа Педри като краен защитник. В 104-ата минута Унай Симон спаси вратата си при един от малкото набези на мароканците.  Атласките лъвове играеха за първи път в историята си продължения, но не се страхуваха от допълнителните минутки, но във второто продължение последваха няколко схващания и си личеше умората им. Капитанът Саис получи схващане и му бе оказана медицинска помощ. В 118-ата минута тактикът Енрике извади от игра резервата Уилямс, а на негово място влезе Пабло Сарабия, който в 122-ата нацели гредата.

Последваха дузпи, а сценарият на Луис Енрике вървеше по план. Наставникът на Мароко Уалид Реграги надъха своите с пламенна реч на терена. За Испания като лидер се изяви капитанът Бускетс.

И тогава последва трагедията...Испания изпусна още първата си дузпа след удар в гредата на Пабло Сарабия, а Боно, който бе избран за най-добър вратар в Ла Лига за 2021 г., спаси втория и третия 11-метров наказателен удар на Карлос Солер и капитана Серхио Бускетс. В герой за Мароко се превърна и Ашраф Хакими, който класира Мароко на 1/4-финалите с изпълнение на дузпа в стил Паненка. Любопитното е, че той е роден в Испания.

Двубоят бе паметен за полузащитника на испанския национален отбор Гави, който стана вторият най-млад играч с участие като титуляр в елиминационната фаза на световни финали от 1958 година насам, когато Пеле играе във финала на Мондиала в Швеция (Бразилия - Швеция 5:2) на 17 години и 249 дни.

Днес в Ал Раян Гави започна като титуляр на 18 години и 123 дни.

Мачът е паметен и за капитана на Испания Серхио Бускетс, който със своите 17 участия на световни финали  настигна постижението на Серхио Рамос и Икер Касияс по брой мачове на най-голямата сцена.

На 1/4-финалите мароканците, които печелят мач от елиминациите на световно за първи път с дузпи, ще играят срещу Португалия или Швейцария.