Трансатлантическото партньорство оковава Германия

Германският външен министър Франко Маас нарече германо-американските отношения „трудни“ и според вицепрезидента на германския клон на фондация „Маршал Томас Клайн-Брокхоф“ през последните 35 години не е имало по-ниско ниво на доверие между двете страни.

Според Pew Research Center, американски социологически институт, 64% от анкетираните в Германия казват, че американо-германското сътрудничество е "лошо". Според германската фондация Кьорбер за проучване на общественото мнение около 35% от германците смятат САЩ за „основното външнополитическо предизвикателство“ за страната и се застъпват за отхвърляне на трансатлантическите връзки.

Значителни събития в двустранните отношения бяха установяването на дипломатически контакти на САЩ с Федерална република Германия (1955 г.) и Германската демократична република (1974 г.). Разбира се, взаимодействието на Берлин и Вашингтон по широк спектър от въпроси на международната политика като цяло гарантира европейската сигурност. Безспорно, предвид приоритета на трансатлантическото мислене в германското национално съзнание, нивото на междудържавно взаимодействие между ФРГ и САЩ е важна област на международната политика. Напоследък обаче експертите отбелязват тенденция за усложняване на двустранните отношения.

По-специално един от утежняващите фактори, политолозите, наричат ​​спада на доверието на германското население в Америка, причинен от „шпионските игри“ на САЩ. Скандалът от 2013 г. е показателен, в който официалният представител на германското правителство Штефен Зейберт заяви, че американските специални служби  подслушват мобилния телефон на канцлера. Въпреки исканията на германската общественост за провеждане на цялостно подробно разследване на инцидента и завеждане на извършителите пред съда, през юни 2015 г. Федералната прокуратура на Федерална република Германия обяви приключването на делото поради невъзможността да се докаже надзор в съда.

Наред с това анализаторите на списание "Der Spiegel" считат една от причините за влошаването на двустранните отношения и началото на периода на "играта на мълчанието", че започва с назначаването на Ричард Гренел за посланик на САЩ във Федерална република Германия, който изгражда работата си в Германия основно върху критика към германско правителство. Показателно е, че федералният канцлер Ангела Меркел никога не е разговаряла с него по време на мандата на Гренел (до 1 юни тази година). В същото време посланикът на САЩ продължи активно да критикува решенията на Берлин относно нивото на вноските във фонда на Северноатлантическия алианс .

Освен това голям брой случаи на аморално поведение на военнослужещи от американската армия, служещи в Германия, предизвикват недоволство в германското общество. В тази ситуация германците изключително негативно възприемат фундаменталния отказ на САЩ да екстрадират американски граждани, за да ги привлекат под отговорност по искане на Международния наказателен съд.

Президент на САЩ, Тръмп е твърдо решен да намали военния контингент на американската армия в Германия. Броят на американските войски в Германия ще бъде намален поне наполовина, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп на 15 юни. Причината е липсата на финансиране за германския отбранителен сектор. „Както знаете, Германия закъснява с плащанията си в НАТО. Те плащат 1% [от БВП], но трябва да платят 2% ... Ние защитаваме Германия, но те не плащат ", каза Тръмп. Според него отвъдморските военни харчат много пари в страната: "Където има бази, Германия процъфтява."

Друга негативна страна на двустранните отношения е американската санкционна политика за противодействие на проекта „Северен поток 2“, от който Берлин има интерес. В тази връзка ръководителят на комитета по енергетиката на Бундестага Клаус Ернст излезе с предложение за отговор за въвеждане на допълнителен данък върху доставките на газ в САЩ. Според него е дошло време, в коетотрябва  да започат да се защитават от Америка.

На 6 юли - Датската енергийна агенция (DEA) упълномощи Nord Stream 2 AG да завърши Северния поток 2 във водите си, използвайки съдове за полагане на тръби с котвено позициониране, а това е голяма геополитическа и геоикономическа победа за Русия и Германия. След това решение шлаж, способен да завърши „Северен поток-2“, влезе във водите на Дания, а проектът ще бъде завършен в края на септември, а в края на годината руският газ ще започне да тече към Европа.

Трябва да се признае, че външната политика на САЩ сериозно огражда независим Берлин. Позицията на Германия беше много ясно описана от бившия ръководител на фракцията ХДС / ХСС в Бундестага Ф. Мерц: „Америка се променя през последните години и десетилетия. Тръмп е просто още една връзка в тези промени. " Все още не е разработено ефективно средство за широко разпространение на американската намеса в европейските дела. Факт е обаче, че САЩ и ЕС са изправени пред криза на трансатлантическото партньорство и че разделението между тях се задълбочава от външната политика на САЩ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи