Три българки на победи от квотите в борбата

Три българки са на победи от олимпийските квоти в борбата, след като стигнаха полуфиналите на европейската квалификационния турнир в Будапеща.

Европейската шампионка Миглена Селишка с лекота се справи с шведката Ема Малмгрен – 12:4. И по-късно днес в решителната схватка за визата в категория до 50 кг ще излезе срещу полякинята Ивона Матковска.
При 57-килограмовите Евелина Николова, призьорка от европейски първенства, пък постигна две победи, като в инфарктен четвъртфинал се справи с рускинята Вероника Чумикова – 6:6. Сборная на два пъти оспорваше съдийските решения, но това донесе допълнителни точки за нашето момиче. Така на полуфинала в следобедния сеанс Николова ще излезе срещу туркинята Бедина Гун.
В тежка категория до 76 кг Мария Оряшкова, шесткратна световна шампионка по самбо, също записа две победи – в първата тушира румънката Аксенте, а после срази и Джорджина Нелтропе (Великобритания) – 8:5. За място на финала Мария ще спори с беларускиня Василиса Марзалюк, №1 на европейските олимпийски игри през 2019-а.

От надпреварата за квотите отпадна Юлияна Янева (68). Носителката на световната купа от по-горната категория бе спряна от французойката Ларок  - 2:6.

Ден по-рано Георги Вангелов донесе първа виза за борците ни в свободния стил, като на полуфинала в категория до 57 кг победи азера Базарганов с 9:1. И тази вечер в битка за титлата излиза срещу арменеца Харутунян, двукратен европейски шампион.

Квота има още и Тайбе Юсеин, спечелена още на световното през 2019-а.

В събота стартират и борците ни в класическия стил. А последната олимпийска квалификация, която ще бъде за състезатели от цял свят, ще е в София (6-9 май). И на този турнир само финалистите взимат квоти за Токио 2020.