Три университета създават съвместни магистърски програми

Обучението по екотехнологии и 3D-проектиране на производството стартира от следващата академична година

Варненският свободен университет "Черноризец Храбър", Технически университет–Варна и Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" създават интердисциплинарни магистърски програми, завършващи със съвместни дипломи. Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" на обща стойност близо 1,5 млн. лв. Това стана ясно при старта му във ВСУ "Черноризец Храбър", който е бенефициент по проекта. Представянето на бъдещите дейности направиха ректорите на Варненския свободен университет проф. д-р Петър Христов и на ТУ-Варна проф. д-р инж. Венцислав Вълчев и зам.-ректорът по научно-изследователската дейност на ПУ "Паисий Хилендарски" проф. д-р Теменужка Йовчева. 

Трите висши училища ще разработят заедно образователни програми за две нови магистърски програми - "Екотехнологични системи в индустрията" и "3D технологии за проектиране на производство", които ще приемат 75 студенти от академичната 2022/2023 година. В тях ще се приемат студенти, завършили бакалавърската си степен в областта на техническите науки, а обучението ще е два семестъра. 

Първата магистърска програма е насочена към зелената и синята индустрии. Студентите ще изучават екологосъобразни технологии, рециклиране и удължаване жизнения цикъл на продуктите, устойчиво развитие на морската екосистема и др. Втората интерсекторна програма е подчинена изцяло на дигитализацията и използването на дигиталните технологии в инженерните направления. Залегнало е изучаването и практическото приложение на 3D-технологиите, визуализацията на данни и процеси, виртуалната реалност, адитивни технологии.

Новите магистърски програми са интердисциплинарни, като ще бъде силно застъпено използването на иновативните технологии  и проблемно базираното обучение. Кадрите ще се подготвят за реалния пазар на труда. В проекта ще участват студенти, докторанти, млади учени и академичен състав от девет професионални направления на трите университета. Предвидени са обучения по английски и информационни технологии на 140 преподаватели от трите висши училища. Предстоят 33 двуседмични специализации в чужбина при асоциирани партньори. Заложени са 41 мобилности за студенти, които ще се реализират в партньорски университети в Испания, Словакия и Румъния. Заедно с академичната подготовка 185 студенти и докторанти ще бъдат включени в обучения по комуникативни стратегии, лидерство, креативност, предприемачество. Очаква се също кариерните центрове на трите университета да заработят в обща мрежа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони