Триумфалната арка - заветът на Кристо

Христо Явашев

Център Помпиду открива негова изложба през юли

Изричното желание на творческата двойка Кристо - Жан Клод е работата им да бъде продължена и след смъртта им. Роденият в Габрово световен авангардист, майсторът на ефимерното Христо Явашев издъхна на 31 май в дома си в Ню Йорк. Но 84-годишният творец остави след себе си дело за довършване.

Големият им проект със съпругата му Жан Клод да опаковат Триумфалната арка в Париж трябваше да бъде осъществен този септември. Работата по него беше временно спряна заради пандемията. Сега сътрудниците на Кристо ще я довършат сами. Един от символите на френската столица ще осъмне опакован на 18 септември 2021 г. - година и 4 месеца, след като и двамата му създатели вече не са сред живите.

Вирусът отложи и изложба, посветена на времето, което художникът и съпругата му са прекарали заедно в Париж. Експозицията трябваше да отвори врати в центъра “Помпиду” през март. Тя ще бъде открита на 1 юли и ще остане там до края на октомври. В изложбата е включена и историята на проекта “Опакования Пон-Ньоф”.

Кристо е възпитаник на Софийската художествена академия, после следва в Прага и Виена. Истинската му слава идва през 1962 г., когато с Жан Клод безогледно затварят централната парижка улица “Висконти”, като издигат 4-метрова барикада от варели. Идеята им е да накарат хората от Запада да се почувстват като разделените граждани на Берлин. Акцията обърква тотално движението на града, а медиите сравняват Кристо с Дьолакроа и Балзак. От този ден нататък двамата неуморни творци “посягат” на почти всички светини на цивилизацията. Художествените инсталации, опаковащи с плат различни предмети, включват от пишеща машина, конче-люлка и телефон, до цели сгради, острови и дори крайбрежие. Монументалните проекти на творческата двойка са близо 30. Сред тях са опаковането на Райхстага и на Пон Ньоф - най-стария мост в Париж, Плаващите кейове на Лаго д'Изео, опъването на 38-километрови платнени завеси в Калифорния и разполагането на оранжеви платнени портали в Сентрал парк в Ню Йорк. Жан-Клод и Кристо никога не са приемали спонсорство, те финансират мащабните си и скъпи произведения с лични средства.

Парижкият период на Кристо и Жан Клод от 1958 до 1964 г. се смята за основополагащ на цялото им по-нататъшно творчество. Двамата са родени на една и съща дата - 13 юни 1935 г. Срещат се година след като Кристо напуска България, тогава са 23-годишни. Не се разделят до кончината на Жан Клод половин век по-късно. От първите си години в Париж работят заедно и винаги са подчертавали, че са съавтори на проектите си. Синът им Кирил е фотограф и писател и живее в Санта Фе, Ню Мексико.

Вежди Рашидов: С него си отива един свят

Министри на културата отдават почит

“Смъртта на Кристо оставя голяма празнина, с него си отива един свят, създаден с необикновен талант. Проектите на Кристо бяха забележителни, новаторски, завладяващи. Нека да е светла паметта му,” коментира Вежди Рашидов.

Френският министър на културата Франк Ристер пише, че “зрелищното изкуство на Кристо и Жан-Клод беляза нашата колективна памет. Способни да разкриват, като скриват, техните произведения съпровождаха историята на нашето време.”

Германската министърка на културата и медиите Моника Грютерс нарече Кристо “един от най-големите художници на съвременността. Чрез изкуството си Кристо е научи хората по цял свят да виждат нещата по нов и по-ясен начин.”

Смъртта на Кристо сложи край на неговата монументална авантюра, пише в. “Фигаро”. С модерното си изкуство той наложи една визия XXL, която смесва пейзаж, архитектура, скулптура и детска мечта, допълва изданието.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства