Тровят ни забранени медикаменти за отслабване

Специализирани сайтове предлагат разновидности на Lida.

Предупреждения от ЕМА, СЗО и БАБХ за рискови за здравето ментета за сваляне на килограми

Купуват се без рецепта и ограничения

В състава не е написана опасната съставка сибутрамин

Опасни медикаменти за отслабване, които съдържат забранени съставки, масово се купуват от българи по интернет, без контрол и въпреки предупрежденията на здравните власти. Сред тях са Lida, Lipovon и дори Ozempik, показа проверка на “Труд news”. За някои от най-популярните хапчета и инжекции, които се използват за сваляне на килограми, има издадени забрани от БАБХ и Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), както и предупреждения от Световната здравна организация (СЗО).
Хранителната добавка за светкавично отслабване без диета Lida Daidaihua, посочена като отровна от Българската агенция по безопасност на храните още през 2021 г., все още се продава свободно и с агресивна реклама. Тя съдържа веществото сибутрамин, забранено в хранителни добавки на територията на ЕС. Освен множеството странични ефекти, като чернодробни и сърдечни проблеми, тромбоциди или кожни обриви, от добавката има регистрирани и смъртни случаи в Китай, откъдето тя се внася.

Потребители споделят във форуми ефекта от приема: “Лошо ти е, гади ти се, устата ти съхне и съответно и ти изсъхваш с много килограми за отрицателно време, спираш ги и качваш двойно, че и тройно.”

Друг коментар гласи: “Сестра ми свали 20 кг. с тях, опада є косата, ходеше като надрусана с огроомни зеници. После качи 40 кг. и сега не може да отслабне и 1 кг. Имам и още 2-3 познати по същия начин.”

Въпреки, че е забранена, добавката все още се продава свободно и изобилства в интернет. Цената е около 60 лв. за брой и може да се купи без рецепта и ограничение на количествата.

Lida изобилства в интернет, въпреки забраната му.

Рекламира се като продукт за отслабване с между 7 и 12 кг. в рамките на месец. Нямала разхлабващ ефект и сериозни странични ефекти. В състава на добавката обаче не е написано опасното химично вещество. Има само дайдайхуа (екстракт от горчив портокал), семена от касия и от джобстър, както и от морус аустралис, л-карнитин и нишесте.

А сибутраминът е лекарство, потискащо апетита, забранено за продажба в България и целия Европейски съюз, САЩ и Канада. То увеличава концентрацията на норадреналин, серотонин и допамин между нервните клетки. Същият е и механизмът на действие на амфетамините, които дават същите ефекти, според лекари.

Здравното министерство на Канада все още не сваля от официалната си страница предупреждението за два продукта: “Health Canada съветва потребителите да не използват два билкови продукта за отслабване от Китай, тъй като е установено, че съдържат сибутрамин, лекарство с рецепта, което трябва да се приема само под лекарско наблюдение. Капсулите Super Fat Burning и LiDa Daidaihua за отслабване не са разрешени за продажба в Канада. Двата продукта досега не са открити на канадския пазар, но може да се внесат в страната за лична употреба от пътници или закупени от канадци по интернет.”

ЕМА спря медикаментите със сибутрамин още през 2017 г.

Изследванията тогава показаха, че употребата води до повишен риск от развитие на сериозни нефатални сърдечно-съдови усложнения, като мозъчен инсулт или миокарден инфаркт. Лекарите не трябва да я предписват, а фармацевтите да отпускат лекарствените продукти, съдържащи сибутрамин, пише още в решението на агенцията.

У нас хранителната добавка е свалена от регистъра на тези продукти от БАБХ.

Освен Lida Daidaihua, забранен бе още един продукт за отслабване със същото вещество, рекламиран от фитнес инструктора Ричард Величков - Lipovon.

Неразрешени хапчета от Турция се набавят без проблем

Фалшиви и нелегални лекарства се промъкнаха в интернет

Непроверени сайтове бълват таблетки от трети страни.

Поредният засечен фалшив лекарствен продукт, за който Световната здравна организация (СЗО) би тревога, е Ozempic. Тя издаде предупреждение за наличието на медицински продукти с фалшифициран семаглутиди. Това са вид лекарства, които се използват за лечение на диабет тип 2 и затлъстяване. Партиди са засечени и в България, предлагани основно в интернет. Там могат да се купят без рецепта, каквато е задължителна в аптеките. Притеснителното за лекари е, че го употребяват за отслабване хора без заболяването.

Поставянето на инжекцията дори на оригиналния продукт, без лекарско наблюдение, води до редица рискове като стомашна пареза, гадене и повръщане, запек, диария и рядко панкреатит, както и увеличава риска от рак на щитовидната жлеза. Остава неясно какви са последствията от употребата на фалшифицираното лекарство.

Българската Агенцията по лекарствата е установила още два случая на фалшифицирани лекарства в аптеките. И в двата става въпрос за лекарство, незаконен внос от Турция, което е било преопаковано в български опаковки. Става дума за “Хумира” за лечение на болест на Крон и артит.

Под фалшиви лекарства се разбират както медикаменти с различно от оригиналното съдържание, така и продукти без никакво активно вещество. Фалшифицирани са и опаковките с нелегално подменено съдържание, какъвто е случаят с преопакованата “Хумира”. Дори тук да става въпрос за истинско лекарство, то е внесено от трета страна - Турция и не е разрешено за употреба в ЕС.

През юни 2011 г. започна да действа система за верификация на лекарствата по лекарско предписание. Всяка опаковка има двуизмерен код, който да бъде сканиран в аптеката и да се проверявавиди дали лекарството е автентично.

Не е така обаче със свободната продажба в интернет. Там лекарства от Турция могат да се купят през заблуждаващи с автентичност сайтове. Не се изисква рецепта, а продуктите и предназначението им са описани на български език. Затова лекари съветват за особена бдителност при покупките на продукти от мрежата.

Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, пред “Труд news”: Пациенти пътуват до Турция специално за лекарства, защото у нас има недостиг

Обикновено пациентите пътуват до физически аптеки в Турция, за да си купуват лекарства. Те не са фалшиви, все пак в аптеките е ясно, че има контрол. Аз не съм виждал фалшиви лекарства у нас. Но ако някой реши да си купи от някакъв нелегален сайт от чужбина, винаги съществува риск. Такава вероятност има и то голяма.

В интернет има също сайтове на турски аптеки, но те са зад граница, където нашите власти нямат достъп. Всеки може да си купи, но особено лекарства по лекарско предписание, трябва задължително да се купуват от физически аптеки. Ако не ги намерят тук, защото много лекарства в България ги няма, хората пътуват специално до аптеки в Турция да си купят медикаментите от там.

Защото от години има недостиг на лекарства у нас, те са над 500 за почти всички заболявания. Причините са две - на реекспорта в рамките на ЕС основно от вътрешнообщностна сделка и на производствените причини. Това води категорично до недостиг на лекарства в България.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве