„Труд“ пита две министерства и БНБ: Как подбраха работна група, определила лицата, свързани със санкционираните от САЩ и как назначиха тримата нови членове в ББР

Министърът на финансите Асен Василев, министърът на икономиката Кирил Петков и шефът на БНБ Димитър Радев

По Закона за достъп до обществената информация

Вестник “Труд” изпрати запитвания по Закона за достъп до обществена информация до две министерства и БНБ, свързани с техни действия и решения от последните дни, които са обект на обществени интерес, а до момента за тях няма отговори в публичното пространство.

От Министерството на финансите редакцията на най-стария и авторитетен вестник в България иска да му бъдат предоставени:

1. Издадената заповед по т.2 от Решение №441/04.06.2021 г. на Министерския съвет, с която министърът на финансите е определил поименния състав на работната група, изготвяща и поддържаща списък на лицата, които попадат и потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ, ведно с пълната преписка към нея.

2. Предложенията от страна на Министерството на вътрешните работи, Министерството на финансите, Държавна агенция “Национална сигурност” и Националната агенция за приходите до министъра на финансите за посочване на конкретните лица, които да бъдат включени в работната група, ведно с пълната преписка към всяко предложение включително (автобиография, професионална квалификация и/или препоръки за съответното лице, ако има такива).

В искането се посочва още, че в случая е налице преобладаващ обществен интерес, тъй като за първи път след 10 ноември 1989 г. администрацията на Република България предприема действия по ограничаване на правата на български граждани и юридически лица, което не се основава на действащ закон, а на преценка на конкретни лица, включени в състава на определената със заповед на министъра на финансите работна група. Тоест - от съществено значение е за обществото да получи информация за персоналния състав на работната група, квалификацията на включените в нея физически лица и критериите, по които същите фигурират в нея.
Заявлението по ЗДОИ завършва с думите: “Предвид публично заявеното желание на служебното правителство да управлява открито и решенията му да бъдат в услуга на обществото, надяваме се, че поисканата информация ще ни бъде предоставена възможно най-бързо, без да се прави опит същата да бъде прикривана.”

От Министерството на икономиката редакцията на “Труд” иска да получи информация във връзка с новоназначените членове на Управителния съвет на “Българска банка за развитие” ЕАД (ББР). Заявлението е мотивирано от появилите се публично данни, че новите членове Цанко Арабаджиев, Владимир Георгиев и Крум Георгиев вероятно не отговарят на изискването на Наредба №20 на БНБ от 28 април 2009 г. за издаване на одобрения за членове на управителния съвет (съвета на директорите) и надзорния съвет на кредитна институция и изискванията във връзка с изпълнение на техните функции (да са заемали не по-малко от 5 години длъжност с ръководни функции). Искането на “Труд” е да бъдат предоставени:

1. Предложенията на министъра на икономиката до БНБ, въз основа на които са издадени трите Заповеди/Решения на Управителния съвет на БНБ от 11 юни 2021 г. за одобрение на новите членове на Управителния съвет на ББР Цанко Арабаджиев, Владимир Георгиев и Крум Георгиев.

2. Пълните преписки към предложенията на министъра на икономиката, въз основа на които са издадени трите заповеди на УС на БНБ, включително докладни записки, протоколи за обсъждания и предоставени доказателства за управленски опит на кандидатите.

От Българската народна банка редакцията на “Труд” иска да ѝ бъдат предоставени:

1. Заповедите/Решенията на Управителния съвет на БНБ от 11 юни за одобрение на новите членове на УС на ББР Цанко Арабаджиев, Владимир Георгиев и Крум Георгиев.

2. Пълните преписки по издаване на трите Заповеди/Решения на УС на БНБ от 11 юни за одобряване на новите членове в УС на ББР, включително докладни записки, протоколи за обсъждания и предоставените доказателства за управленски опит на одобрените кандидати.

В исканията на “Труд” до Министерството на икономиката и до БНБ се посочва също, че в случая е налице преобладаващ обществен интерес с оглед обстоятелството, че ако лицата не притежават нужния управленски опит, а същевременно са предложени и съответно одобрени за членове на Управителния съвет на държавната ББР, това създава изключително сериозен риск от увреждане на публичния ресурс. В този смисъл и на основание на чл. 13 и чл. 26 от Закона за достъп до обществената информация, достъпът до исканата информация не може да бъде отказан.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България