Трудово-правна консултация на "Труд": Имаме ли право на обезщетение, ако ни съкратят в изпитателния срок?

Въпрос: Искам да ви попитам имам ли право на парични обезщетения от бюрото по труда, ако ме съкратят по време на изпитателния срок. Ако отговорът е “да”, то за какъв период от време е обезщетението?

Г. Радев, гр. Русе

Отговор: Съгласно закона трудовият договор може да бъде сключен: 1. за неопределено време; 2. като срочен трудов договор. Окончателното приемане на работа на работника или служителя може да се предшества от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Основното предназначение на срока за изпитване е страната, в чиято полза е уговорен да се увери, че работата е подходяща за съответното лице, че се изпълнява съгласно условията и изискванията, определени от работодателя. Срокът за изпитване не е срок на договора. Трудовият договор може да бъде сключен за неопределено време или като срочен трудов договор. В договора се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни. До изтичане срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. След изтичане на срока за изпитване, остава да действа срокът на договора.

Трудовият договор може да бъде прекратен и на другите предвидени в Кодекса на труда основания. В случай, че трудовото Ви правоотношение бъде прекратено по инициатива на работодателя с предизвестие е предвидено, че право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд “Безработица” най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

1. имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;

2. не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а от КСО или професионална пенсия по чл. 168 от КСО;

3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс или по законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда.

Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат, за срок, определен според продължителността на осигурителния стаж, по време на който лицата са били осигурени за безработица, за времето след 31 декември 2001 г., както следва: до 3 години трудов стаж - 4 месеца; от 3 години и 1 ден до 7 години - 6 месеца; от 7 години и 1 ден до 11 години - 8 месеца; от 11 години и 1 ден до 15 години - 10 месеца; над 15 години - 12 месеца.

Д-р Тодор Капитанов, юрист, вицепрезидент на КНСБ, консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Трудово-правна консултация