Трудово-правна консултация на "Труд": Незаконно е, ако ни удържат пари за маски и дезинфектанти на работа

Снимка: Архив

Въпрос: Здравейте! Редно ли е работодателят да събира по 20 лева на всеки работник, за да закупи маски, спирт, дезинфектанти и др., които ползваме в работата? Има ли право на това?

Ив. Косев, гр. София

Отговор: Работодателят няма законовото право и не следва да прави удръжки от трудовото възнаграждение за подобни цели. Налагането на подобни “удръжки” е грубо нарушение на трудовото законодателство.

В глава XIII на Кодекса на труда и в Глава III на Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ) законодателят е регламентирал общите задължения на работодателя относно осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд и те са:

1. Да осигури здравословни и безопасни условия на труд в обекти, производства, процеси, дейности, работни места и при работното оборудване още с проектирането, изграждането (реконструкцията, модернизацията) и въвеждането им в експлоатация;

2. Да подава годишна декларация в териториалната дирекция “Инспекция по труда” по адреса на регистрация на предприятието в срок до 30 април на следващата година;

3. Да осигури на своите работници и служители медицинско обслужване от служба по трудова медицина;

4. Да учреди комитет или група по условия на труд в предприятието или организацията и в техните структурни звена;

5. Да организира първоначално и ежегодно обучение на членовете на комитетите и групите по условия на труд;

6. Да осигури на всеки работещ подходящо обучение по здравословни и безопасни условия на труд;

7. Да направи оценка на риска за здравето и безопасността на работниците и служителите;

Всички разходи, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, са за сметка на работодателя.

Служителят има право да откаже изпълнението или да преустанови работата, когато възникне сериозна и непосредствена опасност за живота/здравето му, за което уведомява прекия си ръководител незабавно.

Съгласно чл. 272, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за: получени аванси; надвзети суми вследствие на технически грешки; данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; запори, наложени по съответния ред; удръжки в случая по чл. 210, ал. 4 от КТ.

Д-р Тодор Капитанов, юрист, Национален секретар на КНСБ, консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Трудово-правна консултация