Туризмът без пари от Националния план

Туризмът не е включен като сектор за финансиране със средства от Националния план за възстановяване, въпреки че всеки 10-ти българин е пряко или косвено зает в индустрията.

Подкрепят бранша само на думи, твърдят хотелиери

Секторът не е приоритет, въпреки че дава работа на всеки десети българин, протестират от бизнеса 

Не може да разчитаме само на иновации

Недопустимо е туризмът отново да не е включен в секторите за финансиране със средства от Националния план за възстановяване, категорични са от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).

Въпреки обещанията, че браншът, който е структуроопределящ за икономиката на страната, ще е приоритет за служебния кабинет и пари за него ще бъдат предвидени в новата версия на плана, това не се случи, обясняват от бранша. И подчертават, че секторът допринася за между 11 и 14 на сто от БВП, или пряко за една десета от българската икономика.

Туризмът отново е пренебрегнат за сметка на увеличаване на средствата за иновации. Няма лошо да се инвестира в сектори с по-висока добавена стойност и нови технологии, но “туризмът осигурява работа на 11,8 на сто от заетите у нас”, подчертават от БХРА. “Именно тяхното препитание се неглижира от пореден кабинет, този път служебния, след като други дейности, като овладяване на Космоса и закупуване на хибридни автомобили за полицията и разработване на редица софтуерни приложения, са счетени за по-важни от правителството”, заявяват от организацията.

Хотелиерите и ресторантьорите са категорични, че нито едно от техните предложения за допълване на Плана, така че в него да се предвидят и средства за най-пострадалия сектор от COVID кризата, не са взети под внимание. Не са довели и до действия за решаване проблемите на туристическия сектор и редицата писма на БХРА до ресорните министри в служебния кабинет, заявяват от национално представената организация с 36 регионални структури.

Според тях липсва ясна и последователна политика по отношение на туризма, а действията на служебния кабинет се разминават с обещанията и твърденията за приоритизиране на сектора. Не са предприети дори мерки в помощ на бизнеса, които не изискват финансиране от бюджета, а само добра политическа воля, категорични са от БХРА.

Според данни на националната статистика

Още 2% от хотелите ще затворят

17% не могат да покрият разходите си

Една пета от местата за настаняване са се възползвали от правителствените мерки за подпомагане на работодателите.

Още около 2 на сто от хотелите и местата за настаняване, участвали в месечната анкета на Националния статистически институт (НСИ), планират да прекратят дейността си заради кризата. Въпросниците на изследването през юни са изпратени до над 2500 категоризирани хотели, къмпинги и други места за настаняване.

Близо 17 на сто от представителите на бизнеса са заявили, че няма да успеят сами да обслужат разходите си. В същото време 41,5% от мениджърите са посочили, че ще могат да се справят със 100 процента от харчовете, а още близо толкова, че могат да покрият с дейността си половината от разходите за съществуване на бизнеса.

През юни над половината от анкетираните управители посочват, че няма промяна в приходите от дейността им спрямо предходния месец, а 29,2 на сто отчитат увеличение.

Над 7 на сто от мениджърите се е наложило да съкратят служители, 9% са пуснали свои работници в платен отпуск, а други 7,7% - в неплатен отдих. От “преминаване на непълно работно време” са се възползвали 6,4% от мениджърите, а 3,6% са намалили заплатите на служителите си.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм