Туристическият бизнес иска да плаща ток на база потребление, а не според мощността

Да се узаконят бакшишите, настояват от бранша

Да се промени методиката, по която туристическият бизнес и в частност хотели и ресторанти заплащат изразходваната електроенергия, настояват от Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ). Необходимо е цените за достъп до електроразпределителните мрежи да започнат пак да се определят на база на потреблението, а не на база мощност както е в сега, подчертават от сектора. И обясняват, че заради кризата голяма част от хотелите или изцяло са затворили врати или работят само с част от капацитета си, а трябва да плащат ток за целите сгради, при това при цени, които са 2 или 3 пъти над прогнозираните преди излизане на бизнеса на свободния пазар.

Освен това от АТИБ настояват и за компенсация на фиксираните разходи за достъп до електроразпределителната мрежа, които възникват без значение дали се осъществява стопанска дейност, отчитайки се цената за мощност по броя дни в месеца. От бизнеса са категорични, че цената на електроенергията трябва да се балансира докато крайната цена не стане по-малка от борсовата, както е в Германия. От бранша настояват и за енергийни помощи заради скъпата цена на тока.

От АТИБ имат искани и към финансовото министерство. На първо място секторът настоява за удължаване на вече приетата по-ниска ставка на ДДС за ресторанти и заведения, чието действие изтича в края на годината. Това е практика в повечето държави в ЕС и при необходимост можем да предоставим пълни данни как е решен въпросът във всяка една от страните-членки, подчертават от АТИБ.

Освен това от сектора настояват да се прекрати затварянето на бизнеси от НАП за първо нарушение. Според сега действащото законодателство при констатирано нарушение при работата на търговски обект – хотел, ресторант, магазин, бензиностанция, павилион и т.н., органите на НАП имат право да запечатат съответния обект за срок от 1 месец, както и независимо от това да започнат производство по установяване на административно-наказателна отговорност на търговеца. Така реално за едно нарушение търговците могат да изтърпят две различни санкции, обясняват от АТИБ. Санкциите срещу нарушителите от сивата икономика трябва да бъдат много строги, но и да градират, като обектите с рецидиви да търпят много по-строги наказания от тези търговци, които са нарушили закона по недоглеждане, разсеяност или пък когато става дума за незначителни суми, категорични са от обединението на туристически организации. Освен това е необходимо да бъде налагана и персонална глоба на самият нарушител – сервитьор или продавач, за да се предотвратят злонамерени действия и умишлено навреждане на собственика по поръчка на конкуренцията. Сред исканията на туристическия сектор е и да се узакони бакшишът.

Сред исканията за спешни мерки от страна на Министерство на външните работи бизнесът посочва необходимостта от облекчаване на бюрокрацията във визовата политика. Наложително е максимално да се облекчи процедурата по издаване на визи, подчертават от АТИБ.

Освен това бизнесът настоява и да заработи обещания онлайн визов център. Да се организира онлайн подаване на документи за виза, одобряването им и плащането на визовите такси беза да е необходимо туристите да се разхождат до визови центрове по два пъти, искат от АТИБ. Онлайн обработката на визи, за която настояваме, ще спести време за обработката на документите както за чиновниците, така и за самите клиенти. Това, съчетано с премахване на бюрокрацията и намаляване на цените за визите до максимално ниски нива, позволени от ЕС, ще доведе до увеличение на туристите и оттам до повече приходи за държавата – от увеличаване на броя на туристите, повече приходи и данъци, подчертават от АТИБ. Освен това онлайн обработката на визови документи ще направи и страната ни по-конкурентна дестинация, тъй като ще спести разходи на кандидат-туристите за пътувания / веднъж за подаване на документи и веднъж за получаването им / до най-близкия консулски офис, който в Руската федерация например може да е на хиляди километри, посочват още от Алианса. Според бизнеса е необходимо още да се направят постъпки за възстановяване на работата на Генералното консулство на България в Новосибирск, изпращането на поне още 1 туристически представител в Русия и постигане на съгласие относно уеднаквяване движението на хора в рамките на ЕС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм