Туроператори: Гаранционен фонд с пари от държавата ще изкриви пазара

Гаранционен фонд, чиито първоначален капитал е предоставен от държавата, ще изкриви пазара и ще генерира недопустима неравнопоставеност между отделните икономически субекти по отношение на получаваните държавни помощи. Освен това създаден по този начин фонд „ще се окаже дискриминационен спрямо немалка част от българските туроператори, които нямат неразплатени задължения към свои клиенти и ще ощети цели сегменти от туроператорския и агентски сектор“. Това са категорични от Асоциацията на туроператорите и туристическите агенти.

Реакцията им е във връзка с вчерашното искане от страна на туроператорите, членуващи в Обединение „Бъдеще на туризма“ държавата да внесе 69 млн. лв. във фонд, с които туроператорите да се разплатят с потребителите за провалените ваканции заради пандемията.

Част от представителите на бизнеса обаче вече са теглили кредити, залагайки собствеността си, други са продали активи, за да се разплатят със своите клиенти. Именно тези компании не са съгласни да се създаде фонд с държавен капитал за изплащане на чужди задължения, които обаче после ще се покриват от вноските както на тези, които в момента дължат пари, така и на онези, които са намерили начин да върнат парите на своите клиенти.

Основната цел на Гаранционния фонд е да защити потребителите на туристически услуги в случай на неплатежоспособност на туроператора“, подчертават от АБТТА.

Според АБТТА ако държавата даде 69 млн. лв. от бюджета за разплащане на компаниите, които не могат да върнат парите за предплатени ваканции на своите туристи, това ще има „сериозен негативен ефект върху стабилността на сектора, внушавайки неоснователни чувства на несигурност и страх у потребителите на туристически услуги, че – в случай, че Фондът не бъде учреден - те не биха получили никога обратно своите пари“.

„ Без да подлага на съмнение необходимостта от предприемане на спешни, комплексни и координирани мерки и осигуряване от навременна, адекватна и достъпна държавна помощ за един от най-засегнатите икономически сектори, УС на АБТТА застава на категорична позиция, че запазването на доверието на потребителите на туристически услуги в коректността на българските туроператори е не по-малко критично за устойчивостта на пазара, отколкото получаването на самите помощи, и дори от още по-съществено значение от гледна точка успешния рестарт на туристическите пътувания и икономическата дейност на членовете на членовете на АБТТА“. Затова и от организацията са категорични, че няма да се включат в обявения за 2 март протест на своите колеги.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм