Туроператори: Правилата на държавната помощ за връщане на пари на клиентите се разминават скандално с одобрените от Брюксел

Между правителственото постановление за помощта от 16.5 млн. лв., с която туроператорите трябва да връщат пари на своите клиенти за провалените за ковид ваканции и нотификацията от Европейската комисия (ЕК) има скандално разминаване, твърдят от Обединение „Бъдеще за туризма“ (ОБТ). Брюксел е одобрил помощта да бъде дадена по старите правила, по които компаниите получиха и 4 на сто от оборота си като предходен транш. Именно неусвоеният остатък от осигурените тогава малко над 51 млн. лв. в размер на 16,5 млн.лв. стана повод две туроператорски организации ОБТ и Българската асоцация на туристическите агенции да поискат оставката на служебния министър Стела Балтова и нейният екип само 40 дни след назначението им.
Постановлението за отпускане на държавна помощ в размер на 16.5 млн. лв. на българските туроператори за удовлетворяване на вземания на клиенти (ПМС 197/ 18 юни 2021 г.) няма нищо общо с Нотификацията от ЕК, твърдят от ОБТ. И според тях това е скандално, тъй като европейският документ е основен аргумент за твърдата позиция на министър Балтова в преговорите с работодателската организация. Така твърдението й, че „за целевата безвъзмездна държавна помощ е получена нотификация от Европейската комисия и критериите в нея не могат да се променят“, е абсолютно невярно. Кой, кога и защо е подвел министъра и целия кабинет от ОБТ обещават да търсят отговорите през следващите дни.

Туроператорите протестират срещу трите нови условия, с които ще се раздават помощите. А именно - към 5 април 2021 г. туроператорът да е осчетоводил дължимата сума към съответния клиент като такава за неосъществени пътувания за периода от 1 март 2020 г. до 31 декември 2020 г., към 5 април 2021 г. дължимата сума към съответния клиент да представлява невъзстановена такава от доставчиците на туристически услуги на туроператора по нереализиран туристически пакет в периода от 1 март 2020 г. до 31 декември 2020 г., вследствие на възникналата епидемия от COVID-19, и към 5 април 2021 г. туроператорът да не е разполагал с ликвидни средства за пълно възстановяване на дължимата сума към съответния клиент за неосъществено пътуване в периода от 1 март 2020 г. до 31 декември 2020 г., вследствие на възникналата епидемия от COVID-19.

Според турпорераторите обаче поне две от трите условия са неизпълними. Първото, защото осчетоводяването на дължимите към потребителите суми според Закона за счетоводството става с кредитни известия, които трябва да бъдат разплатени до 5 работни дни, след като бъдат издадени. И тъй като фирмите към 5 април са нямали средства да платят на своите клиенти и именно затова сега кандидатстват по програмата, няма компания, която да покрие това изискване, твърдят от ОБТ. Третото условия – за ликвидност, също е трудно осъществимо, защото ликвидните средства не са само парите за стари неосъществени пътувания, а и наличните суми, с които фирмите е предстояло да се разплатят със служители, партньори, доставчици, да организират пътуванията на други свои клиенти, например приелите ваучери и отлагане на ваканциите, да изпълнят мярката 60/40, както и да платят режийни разходи. В случай, че фирмите към април са нямали ликвидни средства, това би означавало, че към този момент вече трябваше да сме фалирали и да нямаме нужда от помощта, обясняват туроператорите.

Те са категорично против и обяснението получено от Министерство на туризма, че новите условия целят да контролират как са усвоени предходните траншове. Има си контролни органи, които да се произнесат при евентуални злоупотреби. Не може всички фирми да сме слагани под общ знаменател като закононарушители без никакви доказателства.Това е абсолютно недопустимо, категорични са туроператорите, които вчера протестираха пред президентството с искане да се върнат старите условия на програмата, за да не фалират стотици компании, а хиляди клиенти да останат без ваканции и без пари обратно за предплатените почивки.


Трите нови изсквания, които променят духа на Закона за извънредното положение, изцяло липсват в Нотификацията от ЕК, подчертават от ОБТ. Никъде в нея не се споменава обвързването на размера на вземанията на клиента, подлежащи на възстановяване, с размера на блокираните средства у доставчика на туроператора. В документа от Брюксел изрично е посочено, че за държавната помощ не могат да кандидатстват средни и големи предприятия, които са в затруднено положение към 31.12.2019 г.

„Законът за извънредното положение задължава туроператорите да възстановят сумите по неосъществени пътувания на клиентите в пълен размер. Държавата бе задължена да предостави на туроператорите безвъзмездни средства в размер до 15 на сто от оборота им без ДДС през 2019 г., но не повече от дължимата сума по туристическите пакети за неосъществени пътувания в периода от 1 март-31 декември 2020 г. Това са единствените две ограничения, които законът предвиди“, изтъква адв. Мария Кръстева, юридически съветник на ОБТ.

Според нея ПМС добавя  ново ограничение на безвъзмездната помощ за туроператорите – размерът и да бъде до стойността на невъзстановени средства от доставчиците на туристически услуги на туроператора за неосъществени пътувания в периода 1 март-31 декември 2020 г., и поставя условието туроператорът да не е разполагал с ликвидни средства. „Постановлението блокира достъпа на туроператорите до държава помощ. Той следва да декларира стойността на неосъществените пътувания и отделно стойността на невъзстановени средства от доставчиците на туристически услуги и да получи единствено сумата за невъзстановени средства от доставчици на услуги. Досега министерството не е посочило кои туристически услуги следва да се включат в тази стойност. ПМС-то просто не дава отговор на този въпрос. Очевидно чрез указания на министъра тази норма ще се дописва. Това обаче няма как да промени крайният резултат. Туроператорите няма да изпълнят законовото си задължение към потребителите с помощта на държавата, както предвиди законът за извънредното положение. И крайните потърпевши всъщност ще са клиентите, заради които са и усилията на туристическия бранш да предизвика промяната на ПМС № 197“, обобщава юристът.

ОБТ няма да отстъпи от позицията си за промяна в ПМС 197/18.06.2021 г., тъй като регламентите в него липсват както в Нотификацията от ЕК, така и в чл. 26а от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение и за преодоляване на последиците от него, декларират от организацията. Според Сдружението изпращане на ново известие за държавна помощ до ЕК е недопустимо, тъй като процедурата ще отнеме време и ще отложи поне с месец и половина отпускането на държавната помощ, а дотогава голяма част от нуждаещите се фирми ще са фалирали, а парите на клиентите загубени безвъзвратно, въпреки че са отпускането им и връщането им са одобрени вече два пъти от Брюксел.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм