Турция е на 1/4-финал на ЕВРО 2024, Демирал остава в историята на турнира

Турция победи Австрия с 2:1 в последния 1/8-финал на Евро 2024. След само 57 секунди игра Мерих Демирал записа името си в историята на европейските първенства. Младокът Арда Гюлер центрира от корнер в наказателното поле на австрийците, където Кристоф Баумгартнер изчисти топката, но тя рокошира в тялото на Стефан Пош, а вратарят Патрик Пенц я извади пред голлинията. Там обаче Демирал само това и чакаше и вкара най-бързия гол в елиминационната фаза в историята.  На "Ред Бул Арена" в Лайпциг турците се чувстваха като у дома си, след като на трибуните имаха многохилядна подкрепа от местни фенове, които се израдваха на гола.

Австрийците отговориха с изстрел на Кристоф Баумгартнер, минал близо до гредата на турската врата. В 5-ата минута ситуацията се повтори, но отново той не успя да се разпише. Филип Линхарт направи поредния неуспешен опит, стреляйки с глава след центриране от корнер на австрийците. В 25-ата минута Мерих Демирал надскочи всички в наказателното поле на Австрия и с глава прати топката в аут.

В началото на втората част резервата Михаел Грегорич стреля неточно при поредната австрийска опасна атака. В 51-ата минута играчите на Австрия отново организираха опасно положение, но Марко Арнаутович стреля, а стражът на Турция Мерт Гюнок спаси. В 59-ата минута Мерих Демирал надскочи двама австрийски защитници при центриране от корнер и с глава вкара втория си гол в двубоя за 2:0. 7 минути след това и Австрия отбеляза попадение. След центриране от корнер Стефан Пош отклони топката с глава към свободния Грегорич, който бе точен за 1:2. В 75-ата минута Грилич шутира в опит да реши всичко, но топката попадна в ръцете на турския страж Мерт Гюнок. В 94-ата минута вратарят на Турция направи великолепно спасяване  запази резултата.

В събота турците ще играят на 1/4-финал срещу Нидерландия в Берлин.