Турция изтегля временно кораба си за проучване за газ от водите на Източното Средиземноморие

Турция заяви, че корабът за проучване за газ, изтеглен от водите, за които Гърция има претенции, се подлага само на рутинна поддръжка и скоро ще се върне, предаде БГНЕС.

Корабът „Оруч Рейс“ предизвика напрежение в Източното Средиземноморие, откакто Турция го изпрати заедно с малка флотилия бойни кораби в оспорваните морета на 10 август. Гърция отговори, като организира военноморски учения с Франция и няколко съюзници от ЕС, близо до онези, които Турция проведе миналия месец.

Анкара потвърди в неделя, че корабът се е изтеглил от оспорваните води и се е върнал на турското крайбрежие. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис приветства това като "положителна първа стъпка". Но турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че би било "грешка" за Гърция да тълкува оттеглянето на „Оруч Рейс“ като стъпка назад от Анкара.

"Това е рутинна работа по поддръжка и попълване на (екипажа)", каза Чавушоглу в телевизионно интервю. "Гърция може да го възприеме като стъпка назад въпреки нашата решителност", каза той. "Тя страда от несигурността на малка държава."

Турското министерство на енергетиката заяви в отделно изявление, че след като е преминал "проверка, корабът ще продължи да извършва сеизмично търсене и изследователски дейности".

Анкара е разочарована от факта, че Гърция използва своите отдалечени източни острови, за да иска контрол над водите близо до турския бряг.

Европейският съюз подкрепи изцяло Атина и заплаши с икономически санкции срещу Турция, които могат да бъдат приети на среща на върха, планирана за 24-25 септември.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви в Кипър в неделя, че Вашингтон също е "дълбоко загрижен" от проучванията на Турция "в райони, над които Гърция и Кипър имат юрисдикция".

Турция насочва голяма част от яростта си към така наречената „карта от Севиля“, която Гърция използва, за да оправдае твърденията си.

Картата е изготвена от испанския университет в Севиля по поръчка на Европейския съюз в началото на 2000-те. Тя навежда на мисълта за предоставяне на пълни икономически зони на малките острови на Гърция в Егейско и Източното Средиземно море.

Турция казва, че картата нарушава нейния суверенитет и противоречи на минали примери за отдалечени острови на държавите, които не получават пълни икономически зони.

В понеделник Чавушоглу нарече картата "причината за цялото напрежение". Двете страни биха могли да влязат в директни преговори, "ако (Гърция) се откаже от своите максималистични искания. Тя може да се откаже от картата на Севиля", каза Чавушоглу. "Но в Гърция няма добра воля. Все още не сме я видели."

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа