Турция с първи успех в откриващия си мач на еврофинали в най-лудата среща от началото на ЕВРО 2024

Турция победи Грузия с 3:1 в дъжда в Дортмунд в мач от група F на Евро 2024. Преди срещата фенове на двата тима се биха, след което играчите ги последваха, но само с чисто футболни способи, висока скорост и непрестнни атаки към двете врати. Още в 5-ата минута Каан Айхан стреля с глава над напречната греда на грузинската врата, а удар на Абдулкерим Бардакчъ в обратна посока също бе неточен.

Турция нацели гредата в 11-ата минута, а Анзор Меквабишвили стреля опасно в ответната атака, но стражът на турците Мерт Гюнок спаси. Турският тим поведе в 26-ата минута с вероятно най-красивия гол на ЕВРО 2024 до момента, дело на Мерт Мюлдюр. Веднага след това и Кенан Йълдъз отбеляза гол, който беше отменен заради засада. Жорж Микаутадзе вкара първи изторически гол за Грузия на европейско първенство в 32-ата минута за 1:1, а Жорж Микаутадзе и Хакан Чалханоглу направиха сериозни пропуски пред двете врати малко по-късно.

В началото на втората част Гиорги Цитаишвили стреля от близкия ъгъл, но стражът Гюнок спаси удара му. След малко повече от час игра Арда Гюлер вкара втория гол за Турция в мача след удар със 118 км/ч, но Грузия не се отказа да стигне поне до точка до края. След поредната атака Гиорги Кочорашвили можеше да вкара поредния красив гол, след като пое топката на гърди, излъга защитник и нацели гредата. Грузинците направиха още няколко пропуска до края на двубоя, като най-фрапантен бе на Кварацхелия в 6-ата минута от продължението. Вместо това обаче Актюркоглу вкара за 3:1. Успехът е първи в откриващ мач за съседите ни на еврофинали.

Малко по-късно ще се изиграе другият двубой от групата между Португалия и Чехия.