Тъжно-смешно за надеждата

„Чичо Коледа”

2021, България, 119 минути
Режисьор Ивайло Пенчев
Продуценти: Ивайло Пенчев, Стоян Стоянов
Сценарий: Божан Петров, Ивайло Пенчев, Весел Цанков
Оператор Георги Челебиев 
В ролите: Филип Аврамов, Ален Ангелов, Малин Кръстев, Васил Банов, Стефан Денолюбов, Свежен Младенов, Китодар Тодоров, Ивайло Драгиев, Милена Аврамова, Симона Халачева, Меглена Караламбова, Аня Пенчева и др.
Награди: Награда на публиката от “Любовта е лудост” и “Златна роза”.

След като покори варненската публика, драматичната комедия “Чичо Коледа” ще бъде видяна и от софийската на Киномания (18 ноември - 2 декември), а след това се очаква да излезе по екраните.

Сладко момченце (Ален Ангелов) от софийски Дом за деца в неравностойно положение е осиновено от американско семейство. Настаняват се в луксозен хотел. Купуват му куп подаръци. То, разбира се, не знае английски, но пък е наясно с магариите. И ги върши една след друга. Резултатът е, че детето е изоставено. И, както се чуди и мае какво да прави, среща мъж, облечено като Дядо Коледа (Филип Аврамов). Кръщава го чичо Коледа и му се лепва. Онзи пък не знае кой е, откъде е, няма и документи. Както се разхождат немили-недраги из пъстра предпразнична София, се натъкват на улични музиканти, които обитават бункер. Смръщеният, но иначе топъл възрастен цигулар (Васил Банов) е авторитетът сред тях. Приютяват ги. Междувременно Чичо Коледа и момченцето посещават пицария със симпатична сервитьорка (Милена Аврамова). Постепенно се сприятеляват и с нея.

Таксиметров шофьор (Малин Кръстев) кара редовно млада жена инвалид (Симона Халачева) до болница. И те се сближават.

Чичо Коледа попада в ареста. През какви ли не перипетии преминават с момченцето. Историята им стига до премиера и президента на републиката. В името на рейтинга двамата политици, показани в гръб, се състезават по любезност към момченцето и Чичо Коледа...

Създадена в духа на коледните американски филми, новата комедия на Ивайло Пенчев е отново с фантастични актьори, но е по-тъжна от “Като за последно” (2020). В нея са намесени мизерия и мечти, недоразумения и обрати, лъжи и достойнство, любов и надежда, емигранство и завръщане. Визията на талантливия оператор Георги Челебиев е по-ярка от обикновено и червеното доминира, в унисон с предколедната столична атмосфера.
Както в “Корави старчета” (2011), започнат от Пламен Масларов, “Летовници” (2016), “Като за последно”, и тук Ивайло Пенчев се опитва да обгледа през екзистенциалната призма разни аспекти от многострадалното днешно българско живеене. Той самият твърди, че “Чичо Коледа” е създаден по действителен случай с осиновяване на дете от дом. Има забавни находки, ала филмът отново е бъбрив, разтеглен и на моменти скаран с добрия вкус. Финалът е чудесен, обаче след него има още...

Но тъй като в центъра на “Чичо Коледа” е самотно дете и мечтата му да има семейство, а заобикалящите го възрастни са несретни, но свестни и сърдечни хора, филмът се превръща в трогателна приказка за човешката надежда. Предполагам, че, освен на магнетичните актьорски изпълнения и няколкото смешни ситуации, и на това се дължи изключителният успех на “Чичо Коледа” сред изкушената варненска публика.
Пък и в днешното българско кино рядко има и филми за деца, и комедии, и приказки. Изглежда, Ивайло Пенчев се е настанил удобно в развлекателната ниша.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Кино