Тънкото изкуство да си правиш сметката

Макрон и Меркел до последно уточняваха подробностите.

Четири безсънни нощи. Мерки и маски. Разделение Север-Юг и Изток-Запад. Преговори в малките часове на още по-малки групи. Удари по масата, обиди и закани, и още по-тежки обещания и ангажименти. И не на последно място първият (пък макар и зад кадър) в протокола вербален сблъсък между държавни лидери на България и Нидерландия - какъв исторически Съвет на ЕС, а!? И разбира се, честит европейски бюджет 2021-2027 и спасителна програма за справяне с последиците от COVID-19! След пет дни на дърпане във всички посоки, европейската черга се оказа бая разтеглива, за да си тръгнат всички удовлетворени по един или друг начин.

Четиримата „пестеливи“ срещу плановете на Европейската комисия, Берлин и Париж станаха петима с включването на Финландия и в крайна сметка Холандия, Австрия, Швеция и Дания - големи приносители в бюджета, си издействаха отстъпка на вноските си в следващата Многогодишна финансова рамка на ЕС. Не за което бяха дошли по принцип, но дюшеш. От 750-те милиарда евро, предвидени за справяне с икономическите ефекти от коронакризата, фракцията зад холандския премиер Марк Рюте извоюва само 390 млрд. да бъдат отпускани под формата на грантове, а не 500, както първоначално предлагаха Париж и Берлин - останалите 360 млрд. ще се предоставят като заеми с условия за изплащане.

Северът си отплава от Брюксел доволен. Южният фланг също постигна своето - със седмици преди заседанието на Съвета лидерите на Испания, Италия и Гърция повтаряха, че няма да приемат нови европейски критерии за отпускането на средствата за икономическо възстановяване след като - особено в случая на Атина - са под директно наблюдение от Брюксел и Франкфурт вече близо десетилетие. И в крайна сметка подобни условия конкретно не се споменават. На Изток какво да говорим - унгарският премиер Виктор Орбан и полският му колега Матеуш Моравиецки напуснаха сградата на Съвета в Брюксел доволно подхилващи се и гузно оглеждащи се дали някой няма да се сети как им се размина номера. Искането на „пестеливите северняци“ отпускането на средствата от фонда за възстановяване от последствията от COVID-19 да бъде задължително обвързано със спазването на върховенството на закона от конкретната държава член, която кандидатства за грант или заем, в крайна сметка едва ли не отшумя и се сведе до „в случай на нужда“ и решение на Съвета с мнозинство от две-трети.

И Европейската комисия леко изпусна юздите, които държеше с наказателни процедури срещу Будапеща и Варшава по това направление. Френско-германската (или ако предпочитате Макроно-Меркеловата) визия за Новата Западна римска империя (с прилежащите u провинции по континента), разбира се тържествува. Париж и Берлин поеха основната тежест на разходите по отношение на закърпването на 10-милиардната дупка в бюджета на ЕС за година, която се формира в резултат на Брекзит и ще покрият и отстъпката към „пестеливите“, в замяна на съгласието им за спасителния фонд. Отново се заговори за голямата европейска „солидарност“ и как съюзът е създаден именно, за да се справя с кризи, а не да бяга от тях. Фанфари!

Което ни връща на Балкана, където както знаем от премиера Борисов, сме сред малкото „големи печеливши“ в ЕС от новия бюджет и спасителен план - по конкретни направления, като регионалното и икономическото развитие (борбата с беднотията), през следващите седем години ще получим повече, отколкото са били предвидени в предходната многогодишна финансова рамка, която изтича в края на годината. И в които области видимо нищо конкретно не е постигнато, затова повече пари за свиващото се население - но какво да се прави, явно „са ни взели да ни носят“, пустите му „началници“. Само сега покрай ЕРМ-2 да не започнат най-накрая да си събират и вересиите директно от банките?! Но стига с този песимизъм! Честито!

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари