Тържество за Деня на будителите

Илияна Йотова и Боян Ангелов.

В центъра беше представянето на книгата на Боян Ангелов “Марин Дринов”

Събитието уважиха вицепрезидентът Илияна Йотова и правнучката на възрож­денеца - Катя Дринова

Днес се навършват 99 години от възникването на празника

На 1 ноември се навършват 99 години от възникването на празника “Ден на будителите” В столичния Музей-галерия “Анел” се събраха писатели, журналисти и интелектуалци, за да говорят за забравените възрожденци, за будителството. Тържеството уважи вицепрезидентът Илияна Йотова, както и правнучката на Марин Дринов - Катя Дринова.

В центъра на събитието беше представянето на книгата на Боян Ангелов “Марин Дринов”. Водещият проф. Любомир Халачев отбеляза, че е крайно време до дейците на национално-освободителните борби да сложим портретите и на будителите: “Те са учителите на нацията. Именно те са имали силите и желанието да дадат възможност на българите да се образоват, да се развиват. Тяхната дейност е не по-малко важна от дейците с пушка и меч. В книгата на Боян има невероятна красота и уникални факти за живота на Марин Дринов”.

Стоян Райчевски - лауреат на наградата “Захарий Стоянов”.

В събитието се включи член-кор. Иван Гранитски - директор на изд. “Захарий Стоянов”, който издава книгата в поредицата “Дълг и чест”: “Цялата поредица е 35 книги. Бих искал да отбележа, че г-жа Йотова закупи всичките 35 тома и ги дари на столично училище. По традиция пред 1 ноември връчвам наградата “Захарий Стоянов” за заслуги към отечеството. Тазгодишният лауреат е Стоян Райчевски - автор с огромни заслуги за историята и етнографията. Наградата е грамота и малка пластика, дело на Евгений Кузманов. В книгата на Боян ще прочетете не само интересни факти от живота на Марин Дринов, но и контактите му с други възрожденци и световни политици, учени, интелектуалци. Трябва да се чете черковната история, за да се разбере, че оцеляването на българския народ е заслуга на Българската православна църква. Текстът е силен, метафоричен, емоционален. Новите поколения имат нужда да се обърнат към ценното в историята”.

Писателят Боян Ангелов подчерта: “Марин Дринов е име, с което аз израснах в Панагюрище. Като малък влизах в къщата-музей, а и до пети клас учих в училище “Марин Дринов”. Всичко това ме свърза съдбовно с тази всеобхватна личност. Защитил съм и дисертация “Влияние на Античната философия върху Българското възраждане”, където също проследявам неговия принос. В тази книга съм се опитал да вплета всичко от епохалното му дело. Сред учениците му е проф. Васил Златарски, който казва, че Марин Дринов е Паисий Хилендарски на 19 в. Това е така, защото той написва “История на Българската православна църква”, посрещната с възторг. Той показва, че Охридската епископия е продължение на БПЦ. До днес най-големите специалисти го цитират. Историческите му изследвания са значими, той провежда правописна реформа, основава Българското книжовно дружество, той е един от създателите на Търновската конституция, лансира София за столица на България”.

В емоционалното си слово Илияна Йотова говори за необходимостта всички българи у нас и в чужбина да имат информация и достъп до словото на днешните писатели, защото те ни отварят очите: “Много отдавна не съм чела толкова увлекателно четиво като книгата за Марин Дринов, факти за него и за съвременниците му. Нека си пропомним, че Българското възраждане е нещо изключително самобитно като език, бит, социални промени - феномен в Европа. Един огромен период от живота на българите, през който именно Марин Дринов изважда историята на “История славянобългарска” и спомага за полагане основите на българската нация. То е философ, държавник, учен-славист, дипломат - бил е на равна нога с велики личности. Той издига духовното като приоритет”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура