Търсят виновника за скандала с млякото

Министерство на земеделието няма да подкрепи промяна в БДС

След разкритието на в. „Труд“, че се подготвя промяна на стандарта БДС за българското кисело мляко, министерство на земеделието започва проверка.

Трябва да се изясни дали служител на ведомството има вина, заяви за „Труд“ министър Румен Порожанов.

Както първи „Труд“ съобщи в Института по стандартизация са постъпили две предложения - за промяна в съдържанието и съотношението на двата основни щама – Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus, както и на опаковките на киселото мляко по БДС.

Първото предложение е внесено от директора на Дирекция “Политики по агрохранителната верига” на МЗХ Лора Пастухова, БАБХ и фирма “Вамид 2002”. А второто – от компаниите „ОМК“ АД, „Димитър Маджаров – 2“ ЕООД и „Полидей-2“ ООД.

И двете са подадени през април по време на служебния кабинет, но са внесени в Института по стандартизация на 9 май.

Министерството на земеделието категорично няма да подкрепи промяна на БДС стандарта за киселото мляко, обявиха от ведомството. И ще внесат становището си веднага в Института по стандартизация. Според него количеството на двата основни щама трябва да остане без промяна, така както е записано в сега действащия БДС.

Българският институт по стандартизация не взима решенията за промяна на стандарта БДС12:2010 „Българско кисело мляко“, коментира за „Труд“ Ирен Дабижева, изпълнителен директор на БИС. Ние сме длъжни да разгледаме всяко искане за промяна на български стандарт. Окончателното решение ще се вземе от Техническия комитет, в който влизат представители на производители, лаборатории, министерства, контролни органи, браншови асоциации, университети и т.н.

На 16 юни ще бъде общественото обсъждане на предложенията.

 

Д-р Людмила Емилова:

Евтиният продукт е вреден

07-10-1“Ако се приемат промени в стандарта, вече няма да имаме кисело мляко и то няма да има лечебен ефект”, посочи пред “Труд” специалистът по здравословно хранене д-р Людмила Емилова. Ако БДС се спазва, хората ще търсят истинско мляко, полезно за здравето, а не евтино и вредно, допълни тя.

 

 

 

Проф. Донка Байкова:

Промените са кощунство

07-10-2“Да намаляваме брой на Lactobacillus bulgaricus би било кощунство. Ще загубим всички характеристики на киселото мляко, а ние създадохме БДС стандарта, за да намалим имитиращите кисело мляко продукти. Такова като нашето по вкус и качество няма”, заяви пред “Труд” диетологът проф. Донка Байкова.

 

 

 

Бизнесмен ще търси правата си в съда

Бизнесменът Васил Николов ще търси правата си в съда. Причината е, че от името на неговата фирма, която се занимава с биопроизводство на млечни продукти, е подадено фалшиво искане за промяна на микробиологичния състав на киселото мляко. Николов изпрати и декларация до Института по стандартизация. В нея той заявява, че не е подавал искане за промяна на БДС на киселото мляко.

 

Писмо на читател

Моята баба не се казва Данон

“Да ви кажа, че моята баба не се казва Данон”, пише читател на “Труд” до редакцията. “Киселото мляко “На баба” заблуждава с името си, че е домашно, а всъщност се произвежда от международната компания “Данон”.

Името на фирмата обаче е изписано с малки букви на етикета и ако не се загледате, няма да го видите. Марката претендира, че продуктът е домашен, но млякото дори не пада, като се обърне кофичката. Пробвали ли сте да заквасите прясно мляко с продукта “На баба”. Е да ви кажа – не става. Това означава, че в него няма полезните млечнокисели бактерии.

Ясно е, продуктът не е “от ръцете или сърцето на баба”, както го рекламират по телевизията.”

 

Производителите:

Новият стандарт е заради детските градини

Организацията не участва в исканата промяна за БДС. По думите му за нея се настоява заради новото правило всички продукти в детските градини и болниците да са по БДС. Новото поколение иска по алкални продукти, т. е. с не толкова кисел вкус, допълни той.

 

 

 

 

„Ел Би Булгарикум“:

Закваската ни отличава от йогурта

Подкрепяме смяната на опаковките

07-2-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%be“Ел Би Булгарикум” подкрепя предложението за промяната на стандарта с кофичките за кисело мляко по БДС, но не и това за изменение на микробиологичните показатели. Това заяви пред “Труд” Моника Кръстанова, главен експерт “Интелектуална собственост” в дружеството. Държавната компания държи патента за българската бактерия лактус бациликус и съхранява близо хиляда щама от нея.

Полимерните материали са инертни материали, миграцията при тях е минимална и няма как да окаже влияние върху микробиологията на продукта, уточни Николай Кошутански, зам.-директор на “Ел Би Булгарикум”.

Според тях полезната микрофлора (закваската, която е изолирана само в територията на България) в млякото отличава продукта от йогурта и всяко изменение в нея трябва да е добре аргументирано.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България