Търсят пак вината за рухналия хотел „Вероника“

Телата на четирима работници бяха извадени изпод руините на срутилия се 11-етажен хотел „Вероника”.

Върховният касационен съд отмени 6 присъди

Близо 5 години и половина след смъртта на четирима работници делото се връща във Варненския апелативен съд

Загиналите режели носещи колони

Кой носи вината за рухването на 11-етажния хотел „Вероника”, погребал четирима работници? Почти пет години и половина след трагедията варненци си задават този въпрос, но едва ли скоро ще научат отговора. Миналата седмица Върховният касационен съд отмени наказанията на шестима осъдени по делото и върна процеса на втора инстанция - Варненския апелативен съд.

Тризвездният хотел, част от комплекс „Слънчев ден”, се срути на 8 април 2015 г. върху петима строители. Успя да се спаси само един. Изпод тонове желязо и бетон бяха извадени телата на Борислав Стефанов, Манол Манолов, Тодор Тодоров и Йосиф Стефанов. Още в първите дни стана известно, че бригадата е останала на обекта след работно време. Обещани им били 5000 лева и те влезли с къртачите да разбиват носещи колони на първия етаж. Според обвинителния акт всичко това е ставало без инструктаж и без въпросните дейности да са записана в технологичния план за реконструкция на сградата, извършвана от три фирми.

За инцидента бяха подведени под отговорност общо 7 души. През октомври 2018 г. Варненският окръжен съд призна вината на двама от тях и оправда останалите. Ефективна присъда от 3 години затвор получи Георги Георгиев, шеф на едната фирма подизпълнител, а техническият ръководител на втората - Пламен Николов, бе наказан с 3 години условно 

Изненадващо през септември миналата година Варненският апелативен съд произнесе присъди на още четирима от обвинените. За немарливост, довела до смъртта на работниците, по 3 години условно получиха строителният надзорник Валентин Пенчев и експертът от неговата фирма Виолета Данова. 2-годишна условна присъда бе наложена на инспектора по здраве и безопасност Валентин Тонев, а техническият ръководител на обекта Мехнур Манав бе наказан с година и половина, също условно. Потвърдена бе само оправдателната присъда на Йовко Русев, наел работници за разчистването на руините от съседния хотел „Мираж”.

Шестимата осъдени трябваше да платят солидарно по 100 000 лв. обезщетение на всеки от шестимата граждански ищци.

Според върховните съдии, колегите им втората инстанция не са формулирали достатъчно ясно пряката, конкретна причина за инцидента, довела до срутването на хотела. По този начин не ставала ясна и вината на подведените под отговорност по чл. 123 от Наказателния кодекс - за причинена смърт поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или друга правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност.

Освен това ВКС сочи, че надзорниците Валентин Пенчев и Виолета Данова не са имали задължения да следят дейностите по разчистване на площадката, а инспектора по безопасност Валентин Тонев е отговарял само за работниците от фирмата изпълнител на обекта, а пострадалите са от фирма подизпълнител на обекта.
До дни предстои Варненският апелативен съд да определи дата за повторно разглеждане на делото.

3 дни преди трагедията

Архитект забелязал, че къртят от средата надолу 

Варненският архитект Борислав Игнатов снимал хотел „Вероника” три дни преди срутването му и публикува фотоса си във фейсбук със следния коментар: „В неделя (5 април) случайно минах край входа на „Слънчев ден”. Стана ми болно, че събарят най-модерната и елегантна сграда в комплекса, и я снимах за последно. Стори ми се много странно и опасно, че я къртят от средните етажи надолу. Вчера това се е превърнало в трагедия. Моите съболезнования към жертвите. Дано това сложи край на „реконструкциите” чрез събаряне! Както и на жаждата да се печелят пари за сметка на безопасността.”

Хотел „Вероника” е строен през 1968 г. като част от почивната база на ЦК на БКП. През 2013 и 2014 г. се появяват пукнатини по конструкцията и се подготвя план за реконструкцията на сградата. При укрепването се предвижда да се направят земетръсни шайби, отговарящи на евростандартите от 2015 г. За да се укрепят основите, постройката трябва да се събори до кота нула, предвижда проектът за цялостна реконструкция.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право