Удря ни „Делта“ вълна на COVID

Проф. Ива Христова

Първи случай на южноафрикански щам в България

Индийският вариант е 60% по-заразен

МЗ може да въведе допълнителни противоепидемични мерки

За лятна “Делта” вълна на COVID предупреди новият шеф на Националния институт за заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. В лабораторията на института са засечени 7 заразени с индийския вариант (известен още като “Делта” вариант). Пробите са взети в УМБАЛСМ “Пирогов” в периода от 6 до 14 юни и са изпратени в Националния център по заразни и паразитни болести.

Освен това е регистриран и първи случай на южноафриканския щам на КОВИД-19 в България. В 190 проби от общо 192 е открит британският вариант.

“В близко бъдеще може да се очакват много повече пациенти с “Делта” варианта на COVID-19, обяви на брифинг проф. Ива Христова.

“Това е очаквано, тъй като вариантът е много по-силно инфекциозен и много по-бързо прави епидемични взривове”, допълни тя.

Проф. Христова разясни подробности около новите установени варианти на COVID-19, които са в периода 6-14 юни и всички са изпратени от “Пирогов”.

“Бета вариантът (южноафриканският щам) е при чужденец, временно пребиваващ у нас, с много леки симптоми и карантиниран в София. Седемте други проби, принадлежащи към “Делта” варианта, само един от тях е хоспитализиран в “Пирогов”. Останалите шест са с много леки симптоми и са на домашно лечение и са под карантина. Четири от пробите са на лица във възрастовата група 30-40, другите четири са на лица от възрастовата група 40-50”, допълни проф. Христова.

Тя поясни, че в момента тече епидемиологичното проучване и предстои изясняване и на връзката между заразените с “Делта” вариант и на контактните лица. Проф. Христова посочи, че всички са колеги и са служители на Електротранспорт София. На този етап обаче тя не даде повече информация какво точно са работили заболелите.

“Да не се отпускаме от това, че случаите намаляват. Възможна е нова вълна посред лято, както е във Великобритания”, обяви Христова и продължи: “Този “Делта” вариант е 60% по-заразен и очакваме доста бързо да нараснат случаите - вероятно до няколко седмици.”

Изследванията на експертите показват, че британския, южноафриканския и индийския вариант са по-инфекциозни от първоначално възникналия вирус в Ухан, Китай. Здравните власти призовават българските граждани да подходят отговорно към собственото си здраве и това на своите близки, като изберат ваксината срещу COVID-19.

Здравното министерство следи за разпространението на вариантите на SARS-CoV-2, като при риск за общественото здраве има готовност за въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки.

Препоръките за пътуване ще се преглеждат на 2 седмици

Европа в готовност за нови ограничения

Съветът на ЕС предвижда европейските държави да възобновят ограниченията за несъществените пътувания, когато настъпят промени в епидемичната обстановка. Това уточни говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпроси. ЕК очаква държавите от ЕС да прилагат изцяло приетите с общо решение препоръки, посочи говорителят. Той отбеляза, че препоръките се преразглеждат на всеки две седмици.

Освен това ЕС не препоръчва ваксинираните с неодобрен от Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) или Световната здравна организация (СЗО) препарат против COVID-19 да бъдат възприемани като имунизирани срещу новото заболяване.

Досега ЕАЛ е одобрила няколко ваксини, произвеждани в Европа и САЩ, а СЗО разреши и два китайски препарата. Двете институции не са давали одобрение за руска ваксина.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България