Улесняват строителството с електронни процедури

Дигитални досиета позволяват по-евтина и качествена поддръжка на сгради

Приеха пътна карта за цифрова трансформация на сектора до 2030 г.

Ускоряват обмена на документи с чиновниците

Строителният процес ще стане по-бърз, по-ефективен и пестящ ресурси и средства чрез изпълнението на национална стратегия и пътна карта за цифрова трансформация на сектора, приети от служебния кабинет. Документите включват редица реформи, които да бъдат осъществени до 2030 г. Чрез изпълнението им ще се повиши качеството и ефективността на процесите по проектиране, одобряване и изпълнение на строежите, тяхната поддръжка, ще се удължи животът им.

Реформите предвиждат да се създадат законови условия за цифровата трансформация на строителния сектор. Предвижда се строителната документация да се съхранява и предава електронно, да се систематизира в регистри, да има интеграция на електронни системи между бизнеса и администрацията. Всички сгради ще имат електронни досиета, които ще оказват целия процес по изграждането им - от проектиране, комуникации, през строителство, до последващи ремонти и преустройства.

Услугите, за които сега се искат купища документи, също стават електронни. Документите за устройствени планове и инвестиционни проекти ще се заявяват електронно, ще се препращат по същия начин за вътрешноведомствено и междуведомствено съгласуване, за одобряване и връчване на крайния административен акт.

Пътната карта предвижда и създаване на бази данни за устройствено планиране на територията, инвестиционното проектиране и разрешаване на строителството, кадастър, свлачищни, абразионни и ерозионни процеси и достъп до цялата тази информация по електронен път. Предвидено е и обучение в новите цифрови технологии в държавния и частния сектор, както и в професионалните строителни училища. Държавата се ангажира и да създаде условия за развитие на иновации в строителния сектор.

Пътната карта е пътят за реализиране на приетата вече Стратегия за цифровизация на строителния сектор, която също е с хоризонт на действие до 2030 г. Според различни анализи на експерти цифровизацията би ускорила изграждането на обекти, включително и инфраструктурни, и би спестила до 40-50 на сто от разходите по изпълнението им.

Чрез цифровизацията строителният сектор у нас ще стане по-конкурентен. Обменът на данни между различните институции и бизнеса ще става по електронен път и при това значително по-бързо отколкото в момента, което ще ускори строителния процес, ще повиши качеството на изграждане и ще намали цената на инвестиционните проекти, категорични са експерти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика