УниБИТ излъчва на живо онлайн конференция

Проф. д.п.н. Александра Куманова

70 години Държавен библиотекарски институт - УниБИТ, 15 години Студентско научно общество 

Пандемията не може да спре иновативното мислене. Научният потенциал запазва своите сили и гледа в бъдещето чрез провеждане на вече планирани инициативи, които от традиционния академичен дискурс преминават в онлайн продукт. Университетът по библиотекознание и информационни технологии ще акумулира разработките на десетки студенти, докторанти и преподаватели чрез виртуално провеждане на ХVІ-тата Студентска научна конференция и изложба с международно участие на тема „Информация – информационна среда – идея”. Събитието е под знака на 150-годишнината от учредяването на Българската екзархия и може да бъде наблюдавано свободно на 22 май от 10.00 ч. на официалния сайт на УниБИТ www.unibit.bg и на www.sno.unibit.bg . Под председателството на проф. д.н. Ирена Петева – ректор на УниБИТ, и проф. д.ик.н. Стоян Денчев – председател на Общото събрание, ще бъдат представени 387 доклада с участие на повече от 100  изследователи от България и 15 учени от Великобритания, Израел, Индия, Русия, САЩ.

Форумът се провежда по научноизследователски проект, одобрен от МОН, на тема  „Структуриране на информационни ресурси на Студентското научно общество при УниБИТ 2005-2020 г. (Библиометрични и хуманитарни измерения)” с ръководител проф. д.п.н. Александра Куманова.  

Девизът е: „Или ще намеря пътя, или ще прокарам път” – „Aut inveniam viam, aut faciam”. От 2005 г. до този момент по проекта са реализирани 3287 публикации на студенти от България, Великобритания, Русия, Унгария.

Редица важни годишнини събират във фокуса си усилията на учените. Затова форумът е посветен не само на 24 май, но и на 120 години от смъртта на капитан Петко войвода, 170 години от рождението на Иван Вазов, 170 г. от рождението на Захарий Стоянов, 140 г. от рождението на Йордан Йовков, 130 г. от рождението на Чудомир, 100 г. от рождението на Валери Петров, 100 г. от рождението на Леда Милева.

По време на виртуалната конференция ще текат три конкурса за редовни и задочни студенти и докторанти – от УниБИТ и от други университети от страната и чужбина. Ето и конкурсните направления: 

− За най-качествен научен коментар на произведение от електронна библиотека ANTOLOGICA по белите полета на историографията и чрез метода на информационната решетка – по кн. 2 на „Златна христоматия на България” (в обем min 1800-3600; max 5400 печатни знака), предназначен за публикуване в универсалния и специализирания научен печат, както и в „Трудове на Студентското научно общество” – Том ХVІ;

− За най-актуално есе на тема „Декамерон” (в обем min 1800-5700 печатни знака), посветено на социалните аспекти на пандемията „Коронавирус”, предназначено за структуриране на дискусия и манифест на гражданското общество по проблематиката, както и за публикуване в „Трудове на Студентското научно общество”;

− За най-кратко, точно и изчерпателно определение на феномена „идея”.

В работата на форума ще вземат участие студенти, доктори, асистенти, доценти и професори от УниБИТ, Националната библиотека, БАН, СУ, МУ, УНСС; представители на Българската православна църква и на големите библиотеки в София и страната. 


Дебатите ще се състоят в рамките на девет Кръгли маси в три секции. Сред темите привличат вниманието: „Постмодерна когнитология”, „Културата на България в началото на ХХ в.”, „Културно-антропологичен модел на българската литература”, „Епистоларна култура”, „Феноменът на деструкцията”. Интерес ще представлява лекцията на руския академик Александр Субетто, озаглавена „Явлението „Коронавирус” към света през призмата „Изповеди на последния човек”. Подробната програма на докладите и съпътстващите събития могат да се разгледат на сайта на УниБИТ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура