Университети изследват какво ядем и усложненията от COVID

Научноизследователския институт в МУ-София ще работи в сферата на онкогенетика и молекулярна патология, инфекциозни болести, генетика на социално значимите мултифакторни заболявания и редки болести.

МУ-София и Аграрният университет с нови институти

Екипи ще работят върху фундаментални проучвания в сферата на социално-значимите заболявания

Разработват нови сортове семена

Нови изследователски институти в Медицинския университет - София и Аграрния университет да се занимават с лечението на усложненията от COVID-19 и други инфекциозни заболявания, и съответно с качествата на растителната храна, която приемаме. Това предвиждат два отделни проекта, качени за обществено обсъждане, по предложение на министъра на образованите в оставка проф. Галин Цоков.

Според документите в МУ-София се предвижда да бъде разкрит научноизследователски институт по “Иновативна медицинска наука - Inno Med Sci”. Очаква се изследователски групи да провеждат фундаментални и приложни научни изследвания в научни области като социално-значими заболявания (онкология, невродегенеративни заболявания, имунология, заболявания на ендокринната система), заболявания на опорнодвигателния апарат, редки заболявания, епидемиология, иновативни лекарствени продукти.

Конкретно изследователската група “Инфекциозни болести” ще изследва специално патогенезата и лечението на усложненията от COVID-19 и други инфекциозни заболявания. Участието на NLRP3 инфламазомата в цитокиновата буря, характерна за критични състояния при редица инфекциозни болести и лечебни методи за нейното инхибиране.

В другия качен за обсъждане проект се предлага откриване на Институт за иновационни технологии за растително и почвено здраве (Institute of Innovation Technologies in Plant and Soil Health) като основно звено в структурата на Аграрния университет - Пловдив.

Като водещи мотиви са представени високите изисквания на обществото за безопасни и здравословни храни от растителен произход, които поставят задача пред науката и индустрията за екологосъобразни решения за опазване на растителното и почвеното здраве, пише в документа.

Тези решения трябва за отговарят на целите на “Зелената сделка” и стратегията “От фермата до трапезата” на ЕС, както и на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО).

Сред основните сфери, в които ще работят учените в новия институт, са изучаване и тестване, развитие и внедряване на нови сортове, индустриални продукти и иновативни технологии и адаптирани технологични решения за растително и почвено здраве.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование