УНСС отново с най-високата оценка сред университетите

Може би едно от важните неща е, че УНСС е много силен в своите професионални направления и не допуска разфокусиране в неприсъщи сфери, каза проф. Димитров, след като проф. д-р Елиза Стефанова му връчи официално Свидетелство за институционална акредитация.

Свидетелство от Националната агенция за оценяване и акредитация

Отчели сме учебния процес, реализацията на студените, учебната база, международното сътрудничество, изследователската дейност, каза пред “Труд news” ректорът проф. Димитър Димитров

Най-важният атестат за качеството на образованието

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) отново заслужи най-високата институционална оценка сред всички висши училища в страната. При максимална 10.00, най-големият бизнес университет получава 9.80 за следващите 6 години от Националната агенция за оценяване и акредитация при 9,66, валидна за изминалия период от 2017-2023 г.

“Процесът по оценката започна преди година и половина с доклади за самооценка, с посещение на експертни групи, срещи със студенти, работодатели. Доста сложна и дълга процедурата е и показва, че сме станали по-добри”, каза пред “Труд news” ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров.

“Трудно мога да изведа някой основен фактор, който се е променил значително. И предишната ни оценка беше най-висока, така че сега сме подобрили нещата. Учебен процес, реализация на студените, оценки на работодателите, учебна база, международно сътрудничество, изследователска дейност. Имаме цялостна оценка при такива критерии, оценявайки цялата дейност”, посочи проф. Димитров и уточни, че новата методика на агенцията още не се прилага, така че сегашната оценка е получена по действащите досега правила.

Настоящата най-висока оценка на УНСС от НАОА ще е валидна до 14.12.2029 г. Институционалната акредитация заедно с рейтинга на висшите училища е най-важният атестат за качеството на образование в съответното висше училище, посочиха от висшето училище.

Председателят на НАОА проф. д-р Елиза Стефанова обясни, че институционалната акредитация показва качеството, което предлага съответното висше училище на студентите. Това е оценка не само на обучителния процес, а на всичко, което самата институция предлага от момента на започване на обучението до дипломирането.

“Става важно какви възможности за кариерна ориентация се предлагат, какви са връзките с бизнеса, как се привличат специалисти от практиката и от държавните предприятия в процеса на обсъждане на учебните планове и програми за съответните специалности. Всичко това трябва да бъде интегрирано в процеса на обучение. Самата среда, в която се развива студентът, също трябва да е на достатъчно високо ниво”, каза проф. Стефанова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование