Условията за бизнес влошени през август

В промишлеността бизнес климатът се влошава за трети пореден месец.

Търговците на дребно очакват спад на оборотите

Най-големият проблем е несигурната икономическа среда

Промишлеността е надолу три поредни месеца

Бизнес климатът в страната през август се влошава спрямо предходния месец, показва анкета на Националния статистически институт сред мениджъри на фирми. Това се дължи на влошените условия за правене на бизнес в промишлеността, търговията на дребно и услугите, гласи официалното съобщение на НСИ.

Най-сериозният проблем пред мениджърите от всички сектори на икономиката е несигурната икономическа среда, показва анкетата сред шефове на търговски дружества.

Стабилност и предвидимост са необходими условия за привличане на инвестиции и разкриване на работни места. Затова една от основните цели на всяко правителство е да осигури стабилност в икономиката. Но данните показват, че действията на служебния кабинет на президента Румен Радев са довели до влошаване на условията за правене на бизнес в страната. Служебните министри не са допринесли за подобряване на бизнес климата. А напротив - с действията си влошават негативните настроения сред предприемачите, които така или иначе са породени от епидемията от Covid-19.

Особено показателна е ситуацията в промишлеността, където условията за правене на бизнес се влошават за трети пореден месец. Т. е. бизнес климатът се влошава през юни, юли и август. Конкретно през август бизнес климатът в промишлеността се влошава в резултат на неблагоприятните очаквания на предприемачите за състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Същевременно и прогнозите им за производствената активност през следващите три месеца са резервирани, обявиха от НСИ. Освен несигурната икономическа среда, другите основни фактори, затрудняващи в най-голяма степен предприятията, са недостигът на работна ръка и недостатъчното търсене от страната.

За влошаване на бизнес климата несъмнено допринасят редица действия на служебното правителство. Сред тях са осакатяването на програмата за подпомагане 60/40 - тя беше променена, така че рязко бяха ограничени фирмите, които имат достъп до помощта за запазване на работните места.

Широко беше рекламирано отпускането на заеми без обезпечение. Но се оказа, че за такъв заем собственикът на фирмата трябва да заложи цялото си лично имущество. В резултат интересът към тези заеми е почти никакъв. Кабинетът дори успя да ограничи финансирането за бизнеса. Министърът на икономиката Кирил Петков сам се похвали, че в резултат на въведения лимит Българската банка за развитие да отпуска кредити до 5 млн. лв. са спрени заеми за 850 млн. лв. Те са били в процес на одобрение и са били със среден размер от около 50 млн. лв. Това са заеми за български фирми, които искат да развият дейността си, а със спирането на средствата се оказва, че плановете им са блокирани.

През август най-много се е влошил бизнес климатът в търговията на дребно. Това е резултат от по-резервираните очаквания на търговците за състоянието на фирмите през следващите шест месеца. Прогнозите им за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите месеци също са неблагоприятни.

Бизнес климатът в сектора на услугите също се влошава, което се дължи на неблагоприятните очаквания на мениджърите за състоянието на фирмите през следващите месеци. По-резервирани са и мненията им относно настоящото и очакваното търсене на услуги.

Само в строителството през август е отчетено минимално подобрение на бизнес климата. Но прогнозите на мениджърите в строителството за състоянието на фирмите през следващите шест месеца и за строителната активност през следващите три месеца също се влошават.

Тя беше удължена само за юни и юли

Спряха мярката 60/40

Според експерти пари в бюджета има

Бизнесът ще се наложи да съкращава хора, ако остане без помощи в предстоящата ковид вълна. Снимка: Булфото

Служебното правителство на практика спря най-важната мярка в помощ на бизнеса, а именно схемата за запазване на заетостта, известна като 60/40. Средства за фирмите по нея имаше за юни и юли, но все още не е ясно дали тя ще продължи от август, при условие, че страната ни влиза в четвъртата вълна на коронавируса. В същото време главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев вече предложи нови ограничителни мерки, които касаят голяма част от бизнеса.

Според официален отговор на Министерството на труда и социалната политика на питане на “Труд” беше обяснено, че условието мярката 60/40 да бъде продължена до края на годината е да бъде приета актуализацията на бюджета, за която кабинетът на Румен Радев настоява и твърди, че е спешна. Според икономисти и експерти обаче пари в бюджета има и не е нужна спешна негова актуализация.

Под въпрос е и дали исканата актуализация ще мине, тъй като почти всички партии обявиха, че ще имат свои предложения между първо и второ четене на законопроекта, което означава, че няма да има време за гласуването му до разпускането на този парламент.

Част от предприятията спряха работа

Удариха индустрията със скъп ток и газ

Ново увеличение на синьото гориво от септември

Цената на тока на борсата у нас стигна рекордни стойности през август.

Скъп ток и газ принудиха редица предприятия в страната да спрат работа или да намалят мощностите си през август. Цената на електроенергията на борсата у нас на сегмент “Ден напред” стигна рекордни стойности, като за периода 27 юли - 5 август беше в диапазона 177,89 лв. - 330,73 лв. - най-високата в Европа, като по часове достига и над 400 лв./MWh. Цената е с над 50% по-висока от средната за ЕС и с над 75% по-висока от цената на тока в Германия, Франция, Австрия и Швейцария, обявиха от Асоциацията на организациите на българските работодатели.

Според тях причината за скъпия токи е престъпен заговор и поискаха оставките на министъра на енергетиката и ръководствата на БЕХ и ТЕЦ “Марица Изток 2”.

Освен тока драстично поскъпване имаше и на природния газ, който се ползва в голяма част от предприятията.
От 1 август цената, на която “Булгаргаз” продава на своите клиенти, беше увеличена на 57,60 лв. за мегаватчас или с 15 на сто повече спрямо юли. Сега от 1 септември предстои ново увеличение, като очакванията са то да бъде с над 17 на сто и цената да мине 67,33 лева за мегаватчас без такси и ДДС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България