Устойчивото хранене: маратон, не спринт

Организирайте режима, покупките и кухните си така, че здравословния начин на хранене да е най-лесният за прилагане

Обядваме „на крак“, често без да обръщаме внимание какво точно консумираме

Няколко прости стъпки могат да доведат до голяма промяна

Околната среда, която сами сме си създали или ни е била наложена, е всичко друго, но не и приятелски настроена към обикновения работещ човек, представител на така наречената „средна класа“ (ако вярвате, че такава изобщо съществува).
Повечето от нас често попадаме в едно силно стресиращо и динамично ежедневие, изпълнено с огромен поток от информация и сложни за решаване комплицирани ситуации. Обядваме „на крак“, често без да обръщаме внимание какво точно консумираме.

Да не говорим, че за голяма част от нас работният ден и задълженията далеч не свършват в пет часа следобед. А когато забързани, уморени и гладни се огледаме около нас, какво виждаме? Евтини и лесно достъпни, бързи и свръховкусени продукти за директна консумация, тип „бърза закуска“ или нещо опаковано по щандовете на магазините. И така минава ден след ден. Обещаваме си, че от Нова година или подобна паметна дата ще станем други хора, ще влезем във форма, ще променим из основи този пагубен режим. Но въпросната промяна така и не настъпва. Защо? Липсва ни информация? Но нали всички като малки сме пели доста песнички, възхваляващи плодовете и зеленчуците? На същите учим децата си и до днес. Обзалагам се, че няма човек, който да не е чувал поне дузина пъти поговорката „Една ябълка на ден – бягай докторе от мен!“. Не ни липсва знание, а по-скоро невъзможност за прилагането му.

Ще продължа от друг ъгъл - чисто статистически. Знаете ли по кое време затлъстяването започва да се превръща в масов проблем в САЩ? Ами през 70-те години на миналия век. С появата на полуфабрикатите средностатистическата американка спира да готви, а липсата на домашно приготвена храна дава своето отражение върху здравето на всички. Тук съм категоричен: докато не се научим отново и основно да се храним с домашно приготвена храна, трудно ще променим по значим начин физиологията си. Факт е, че има и малки „оазиси“ в градската суматоха, където човек може да хапне нещо по-здравословно и питателно, но те за съжаление са все още малко, пък и често доста скъпи, което си е в реда на нещата. Все пак за да съдържа качествени суровини, няма как ястието да е от най-евтините. А ако се научим да си приготвяме храната у дома, добавената стойност на купената отвън храна може да остава в вкъщи. Не е чак толкова трудно, но изисква умело планиране. В началото може да е малко стресиращо, но повярвайте ми, свиква се. Изградите ли правилните навици, друга инерция започва да ви води, че и доста по-евтино излиза, дори понякога в сравнение с масовите мазни баници, пици на парче, дюнери, бургери и т.н. Организирайте кухните си така, че здравословния начин на хранене да е най-лесният за прилагане, тогава няма да ви остава друго, освен да го приложите. Практиката показва, че хората се хранят с това, което имат в наличност, нали? Ето някои изпитани съвети:

1. Заредете домовете си добре с трайни продукти в по-големи количества. Така те са по-изгодни и винаги са под ръка. Ядките, семената, таханите, бобовите и зърнените са доста с дълъг срок на годност, просто не ги съхранявайте на място, където има влага. Напълнете фризера със замразени плодове и зеленчуци. Плюсът при тях е, че обикновено са брани, когато са в сезон и пик на зрялост. По-добре е да си ги купувате като отделни храни и сами да ги комбинирате и замразявате, отколкото разни готови хавайски, китайски, императорски и т.н. смеси. Не бива да бъдат забравяни и сушените плодове, зеленчуци и гъби. Дъхавите подправки също са трайни, а качествените са в състояние да превърнат всяко ястие в шедьовър. При така организирани провизии, остава по-често да пазарувате качествен хляб и свежи плодове и зеленчуци. Далеч по-осъществимо, нали?

2. Ако ви се занимава, спокойно и с елементарни усилия може да си осигурите постоянно наличие на свежи кълнове и домашно ферментирали продукти от типа на  туршиите. Тези продукти могат да добавят невероятно висока хранителна стойност към менюто ви, а домашно приготвените са „обидно“ евтини.

3. Хранете се основно със сезонни продукти. Обикновено са най-изгодни и с висока плътност на микронутриенти.

4. Осигурете си правилната екипировка. Качествен блендер, мултикукър, в който бързо може да приготвите на практика всичко, удобен и остър кухненски нож, хубава дъска, голям хладилник, красиви съдове – все неща, които правят приятно пребиваването в кухнята. Така готвенето се превръща в удоволствие.

5. Внимавайте с рецептите! Те трябва да са лесно изпълними и в същото време вкусни. Не се впускайте в кулинарни приключения, когато времето ви е ограничено, а някоя инстаграм или ютюб звезда ви вменява, че няма нищо лошо да обгрижваш едно ястие няколко часа. Това в повечето случаи e просто показност. Не е устойчиво и те самите не го прилагат често.

6. Не си забранявайте храненето навън. Така ще се изолирате и ще се откажете. Оставете го обаче за моментите, които прекарвате с приятелите, роднините, любимите хора. Нека вредната храна, да се превърне отново в празнична такава, не всеки ден е Великден, нали?

7. Сближете се с хората, от които купувате пресни храни. Не всичко от стоката в близкото магазинче за плодове и зеленчуци е от борсата и с неясен произход. Когато човек види, че някой оценява труда му, той винаги е склонен да обясни коя храна от къде е и дали си заслужава цената, кога ще пристигнат пресните горски гъби, диви боровинки или истински градински домати, краставици, други зеленчуци и свежи подправки. Също така обърнете внимание на хранителните кооперативи в социалните мрежи. Доста от производителите там си заслужават.

8. Последно, но може би най-важно – имайте реалистични очаквания. Не попадайте в капана на някои съвременни маркетинг схеми за продаване на добавки, диети, странни хранителни режими и т.н. Устойчивият начин на живот изисква да сте маратонци, а не спринтьори. Не е толкова важно как ще изглеждаме след 30-40 дни, а след няколко месеца, година... Така с „бебешки“, но устойчиви крачки можем да стигнем далеч. Току-виж резултата надминал очакванията ни, но дългосрочно!

Визитка
Веселин Станков е бакалавър еколог, завършил Биологическия факултет към СУ. Експерт по здравословно хранене на растителна основа, лектор-консултант в Клиника “Д-р Емилова”.
Основател на иновативен проект за приготвяне и доставка на храна за столицата, съдържаща само непреработени и нерафинирани суровини от растителен произход.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл