Учени посочиха храните, които могат да увеличат тревожността ви

Избирайте внимателно своите любими храни, съветват учени. Яденето под стрес може първоначално да успокои тревожния ум, но според ново проучване някои мазни храни също могат да подхранват повече безпокойство в дългосрочен план.

Подлагането на определен вид диета с високо съдържание на мазнини - главно наситени мазнини от животински продукти - нарушава чревния микробиом на лабораторни плъхове и променя поведението им, установи проучване, публикувано от Biological Research.

Плъховете на тази диета също показват по-висока експресия на гени, участващи в активността на невротрансмитерите, по-конкретно влияещи върху мозъчния химикал серотонин по начини, за които е известно, че повишават тревожността.

Наред с добре известните рискове като затлъстяване или сърдечни заболявания, тези констатации предполагат, че всеки, който яде значителни количества наситени мазнини, също трябва да обмисли потенциалните ефекти върху психичното здраве, казва водещият автор Кристофър Лоури, професор по интегративна физиология в Университета на Колорадо Боулдър.

"Всеки знае, че това не са здравословни храни, но ние сме склонни да мислим за тях строго от гледна точка на малко наддаване на тегло", казва Лоури . "Ако разберете, че те също влияят на мозъка ви по начин, който може да насърчи безпокойството, това прави залозите още по-високи".

Докато повечето хора изпитват моменти на силно безпокойство и загриженост, някои се борят с по-интензивни, безмилостни периоди на тревожност, които рискуват да попречат на ежедневния им живот. Приблизително 300 милиона души по света живеят с тревожно разстройство, според Световната здравна организация, което прави тревожните разстройства най-разпространените от всички психични разстройства.

Безпокойството е сложно, променливо чувство, оформено от много фактори и всякакви диетични влияния остават слабо разбрани. И все пак предишни изследвания също показаха подобна връзка между диетите с високо съдържание на мазнини и тревожността при плъхове и има намеци за подобна връзка при хората.

В новото проучване Лоури и колегите му се опитаха да хвърлят повече светлина върху връзката между наситените мазнини и тревожността. Те използвали подрастващи мъжки плъхове, разделили ги на две групи и ги хранили с различни диети в продължение на девет седмици.

Една група получава стандартна диета с лабораторни плъхове с около 11 процента мазнини. Другата група е получила диета с около 45 процента мазнини, включваща главно наситени мазнини от животински продукти

Изследователите са използвали фекални проби, за да наблюдават микробиомите на плъховете по време на проучването. След девет седмици те също прилагат поведенчески тестове.

Плъховете на диета с високо съдържание на мазнини не само не са наддали на тегло, но също така имали значително по-малко разнообразие от чревни бактерии, отколкото плъховете в контролната група.

В допълнение към по-ниското микробно разнообразие, плъховете на диета с високо съдържание на мазнини имали повече бактерии от типа Firmicutes и по-малко от Bacteroidetes, съотношение, което при хората се свързва със затлъстяването и индустриализираната диета – т.е. много рафинирани зърнени храни, преработено месо и пържени храни.

Изследователите също забелязали повишена експресия на три гена сред групата на диета с високо съдържание на мазнини. Тези гени – tph2 , htr1a и slc6a4 – участващи в производството и сигнализирането на серотонин, невротрансмитер, който изпълнява набор от важни функции.

Въпреки, че е смятан за средство за повишаване на настроението, серотонинът има много предимства. Той играе ключова роля в телесни процеси като заздравяване на рани и храносмилане.

Ролята на серотонина при депресията остава неясна, но той оказва мощно влияние върху настроението – и не винаги за добро. Някои видове серотонин-продуциращи неврони, обясняват изследователите, могат да предизвикат подобно на тревожност поведение при животни, когато се активират.

В новото проучване повишената експресия на тези три гена сред плъховете с мазна диета е особено ясно изразена в дорзалното ядро ​​на определена област на мозъчния ствол, свързана със стреса и тревожността, където се произвежда по-голямата част от мозъчния серотонин, установява проучването.

"Да мислим, че само диета с високо съдържание на мазнини може да промени експресията на тези гени в мозъка, е невероятно", казва Лоури . "Групата с високо съдържание на мазнини по същество имаше молекулярния подпис на състояние на висока тревожност в мозъка си".

Има много видове мазнини, посочват авторите на изследването и би било глупаво да ги събираме на едно място. Някои мазнини като рибено масло и зехтин, например, предлагат противовъзпалителни и стимулиращи мозъка ефекти.

Но наситените мазнини от животни са различна история. Наред с други потенциални рискове за здравето, изследването предполага, че диета, богата на тези мазнини, може да насърчи както краткосрочно, така и дългосрочно безпокойство, особено в по-млада възраст.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят