Учени: Прекаралите COVID-19 може да нямат антитела срещу нови щамове след шест месеца

Група японски учени от Университета в Йокохама съобщават, че 69% от асимптоматичните или пациентите, които са боледували от COVID-19 в рамките на шест месеца след инфекцията няма да имат антитела към южноафриканския щам и защита на 75% към индийския, съобщава япоснаката информационна агенция Kyodo.

В проучването са участвали 250 души на възраст от 21 до 78 години. Тези хора са се разболели от коронавирус между февруари и април миналата година. В същото време 97% от тези, които са прекарали леко заболяването, са имали достатъчно количество антитела шест месеца след излекуването, а 96% - година по-късно. При тези, които са претърпели вируса в тежка форма, тази цифра достига 100%.

Въпреки това, както показва проучването, тази защита не е ефективна срещу нови мутирали щамове. Така че, както отбелязват учените, 69% от асимптоматичните или леките пациенти няма да имат антитела към южноафриканския щам в рамките на шест месеца след инфекцията и 75% защита от индийския. Ситуацията е още по-лоша с бразилския и британския вариант на вируса - само 19% и 15% от хората, съответно, остават устойчиви на тях.

При тези, които са имали тежко или умерено заболяване, антителата към щамовете остават на приблизително същото ниво като към оригиналния вирус. По този начин японски учени смятат, че изследването показва необходимостта от ваксинация в лицето на разпространението на нови щамове. Особено според тях си струва да се обърне внимание на младите хора, които в по-голямата си част нямат симптоми в случай на инфекция.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия