Учени: Светът е достигнал необратимата точка на климатичните промени

Светът е достигнал необратимата точка на климатичните промени, в резултат на които полярните ледове ще започнат да изчезват напълно по време на арктическото лято. Изводите бяха обявени след края на най-голямата арктическа експедиция в историята, която продължи повече от година.

Стотици учени от 20 страни взеха участие в мащабното изследване, като много от тях работиха на борда на германския ледоразбивач "Полярна звезда". Експедицията следваше маршрута на Фритьоф Нансен с неговия платноход "Фрам" преди 130 години.

По време на сегашното плаване в полярния район температурите на въздуха са били с 10 градуса по-високи в сравнение с измерените от легендарния норвежки изследовател.

Oсвен това, учените констатирали, че площта, заета от леда, и дебелината му са наполовина по-малки през лятото в сравнение с данните от преди 130 години. А с топенето на морския лед местообитанието на местните животни също изчезва.

В климатичната система има определени „повратни точки“, които водят до внезапни необратими промени, които се задействат, когато затоплянето на планетата надхвърли определен праг, обясни водачът на експедицията Маркус Рекс от Института Алфред Вегенер от Бремерхафен (AWI).

Ледените покривки на Гренландия и Западна Антарктика могат да станат нестабилни и да изчезнат в дългосрочен план, ако средната глобална температура се повиши само с 1,5 градуса по Целзий.

С по-нататъшно затопляне отвъд това в климатичната система ще бъдат достигнати много повече повратни точки. „Някои от тях имат катастрофални глобални последици“, каза Рекс. Има твърде много, за да ги изброя всички. Отвъд затоплянето от 1,5 градуса по Целзий има "минно поле с такива повратни точки". 

Изследователите също така наблюдават необичаен модел на циркулация на вятъра, който е по-силен от всякога, откакто започват записите през 1950 г. Те успяват да прекосят арктическия маршрут само за 300 дни, докато Нансен е имал нужда от три години по онова време.

В същото време, през пролетта на 2020 г. изследователите са измерили най-голямото нарушаване на озона, което някога е регистрирано. "На височина от почти 20 километра, където всъщност трябва да имаме максимума на озоновия слой, 95% от озона беше унищожен.През април беше възможно да се отчете почти пълна липса на озон на места", каза Рекс. 

Според експерти емисиите на парникови газове трябва да бъдат намалени драстично и бързо, но това намаляване трябва да стане икономически по-привлекателно.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука