Учим, докато спим

Ново изследване установи, че за усвояването на знания е нужно не само четене и усилие, но и сън. Учените откриват доказателства, според които сънят помага на човек да усвои това, което научава, докато е буден. Това се случва чрез процес, който е специално съсредоточен върху ученето. Става ясно, че колкото повече спи човек, толкова повече време има мозъкът му за обработка на знанията и уменията, придобити в будно състояние. Изследването е публикувано в The Journal of Neuroscience.

Начело на екипа от учени е д-р Юка Сасаки, професор по когнитивни, лингвистични и психологически науки в университета "Браун". Те установяват, че количеството знания и умения, които човек научава, докато спи, е резултат от това как функционира неговият мозък, когато е буден. Всичко това е свързано с определен невронен процес.

За целта на проучването се изпробват различни модели, за да се проучи ефективността на определени методи за учене. Участват като доброволци мъже и жени, които са разделени на две групи. Изследват се различни умения за визуално възприятие, в това число визуална и последователна памет, възможност за разграничаване на един обект от друг и визуално-пространствени отношения. Участниците от групата, която има възможност да спи 90 минути дава по-добри резултатите при решаване на поставените задачи, за разлика от тази група, която не спи.

Въз основа на резултатите от експерименталното проучване, учените препоръчват да се удължи времето на нощния сън на децата. Също така предупреждават, че четенето на студентите до късните часове на нощта, може да се окаже малко ефективно. Причината е, че не остава достатъчно време за сън, в което мозъкът да обработи получената информация. Остават редица неизвестни, но очевидно сънят и паметта са свързани.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука