Фалшива пиеса за поп и премиер

Отец Стоян показва пукнатини в храма.

Пукнатината е в държавата, а не в църквата, казват местните в Царево

Земетресението в морето е било твърде далеч, за да нацепи сгради на брега

Кирил Петков дошъл по покана на отеца, той отрича

Има ли пукнатина на южната стена и вътре в царевската църква “Успение Богородично” в квартал “Василико”? Този въпрос разделя местните жители от Великденските празници насам. Тогава лично премиерът Кирил Петков дошъл да инспектира пропукването, заедно с фамилията си. За пукнатината пък сигнализирал отец Стоян, който е свещеникът на 200-годишния храм. Според него, пукнатината се появила след скорошното земетресение в Черно море. Повечето местни хора обаче са на друго мнение, а именно, че пукнатината е толкова невидима, че с лупа да я търсиш.

“Отецът явно се е помислил за кардинал. Защото сме чули, че когато Петков пристигнал, взел да му говори за пукнатините в държавата. То е истина де, но тя е, че в правителството има пукнатина. Ама нашият поп, направо взе да действа като Ришельо”, говорят в Царево.

“Тя е незначителна и не представлява никаква опасност, отсичат царевци”, които здраво са се филмирали след посещението на Петков и раздухването на “драскотината в проблем”, както се изразяват някои. Те казват, че имат къщи точно до храма, но нямат никакви проблеми, живеят си в уютните домове до морето и “нищо не ги е разлюляло.”

Епицентърът на труса e далечe от българския бряг, коментираха сеизмолози.

“Премиерът просто се разходи до Царево за Великден. Вечерта явно е нощувал в хотел “Морско конче”, на къмпинг “Юг”, където обикновено отсяда, когато е в района”, разказват местните. Отделно, баща му имал къща в местност край Царево, под “Оазис” и “Арапя”. “Преди няколко години, през 2016-а, когато вилнееха “Страстите за Корал”, той си беше направил незаконна пристройка. От общината на няколко пъти му пращаха предписания, имаше и дело и след решението на съда, се наложи да си я събори”, коментират в града.

“Що се отнася до пукнатината, тук никакво земетресение не се е усетило. Уважаваме отец Стоян, от 25 години работи в храма, но само той ли го е усетил?”, коментираха царевци, събрани рано сутринта вчера на кафе в центъра на града. Две жени контрират, че земетресение усетили наскоро - разлюлели се саксиите им по терасите, изсипала се малко пръст.

“Имотът край църквата е голям, 12 декара площ е, има много дървета и прекрасна градина. Отецът полива, коси, старае се много. Но за тази пукнатина, просто е смешно да говори, че и чак премиер да идва в Царево. Във всяка къща се явяват пукнатини след време, и това си е нормално. Не смятаме, че е нещо критично”, добавят насядалите в кафето. Повечето са раздразнени, защото идва туристическият сезон, който ги храни и вместо да мислят как да привлекат повече туристи, политиците се занимават “с глупости”. Между другото в Царево няма туристи, само местните хора стягат хотели и заведения, и се молят все пак да има сезон. “Няма дори и украинци, няма джан-джун, а ние сме седнали да се чудим за пукнатината, добавят по-миролюбивите. Те казват, че са чули за проблема от телевизията, но не са ходили да разгледат истина ли е или не. Някои обаче стигат по-далеч и нападат отец Стоян.

“Не съм канил премиера. Той периодично си идва тук, даже едното му дете сме кръстили в този храм. Цялата работа е на политическа основа. Заради тази пукнатина местните управляващи се притесниха, че той идва, и да не би да се промени статуквото. Сигурен съм, че пропукването е от скорошното земетресение, защото преди две години само фугирахме храма. Пукнатината е отвън и вътре”, обяснява от своя страна отец Стоян.

“Цялата работа е политическа. В момента кметът е от ГЕРБ, а отецът пък е поканил новия премиер. Две страни на барикадата, не мелят брашно”, обясняват други местни хора. Те одобряват това, че кметът Георги Лапчев не е дошъл да посрещне Петков на празника. “Поне няма политическо лицемерие”, заключават мнозина.

“Много сме помагали на храма. Той е една от емблемите на Царево. Неслучайно го направихме част от герба на общината. В годините назад, винаги сме съдействали и сме се грижили за него. Само малка част са настилките, осветление, окабеляване и много труд. Както от страна на Общината, така и от много хора дарители. Дори сме длъжни на останалите храмове, тъй като винаги акцентът по отношение на помощ е бил тук, за “Успение Богородично”. Това е нещо, което сме правили и ще продължим да правим”, каза пред “Труд” кметът Георги Лапчев. Той категорично отказа да се изказва по темата за “пукнатините”. Между другото кметът научил за визитата на премиера от медиите и коментира, че държавният протокол отсъствал при тази визита.

Проф. д-р Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география, БАН, пред “Труд”: Трусът не може да е повлиял на сградите

Не може да повлияе на сградите в Царево последното земетресение в Черно море от 11 април, защото то беше много далече в морето. По-близо е до източния край, много близо до турските териториални води, на 118 км от Зонгулдак. Епицентърът е по-близо до Истанбул, отколкото до Царево. 5 по Рихтер е, ние го виждам е под определен ъгъл, защото е извън България. Може да е било 4,9, но не по-малко.

Съмнявам се да предизвика нещо, освен ако църквата в Царево не е била в много лошо състояние по отношение на сеизмична устойчивост. Когато се случи това земетресение, нямаше информация за усещания по българския бряг, защото нашите колеги - дежурните сеизмолози, проверяват за това. Може би отделни хора са го усетили.

Не е имало от доста време такъв трус в морето, поне 20-ина година. По начало той по наше виждане не е в толкова сеизмичен район. Ако гледаме сеизмично активните райони в Черно море по отношение на България, разбира се, най-сериозен е Шабленско.

Отец Стоян: Чакаме експерт да дойде и да каже дали нещата са сериозни

Тази пукнатина я забелязах преди десетина дена. Сега чакаме експерт да дойде и да каже дали нещата са сериозни. Защо някой си мисли, че някой свещеник като мен може да извика премиера и той да дойде. Той е идвал при нас в храма като човек и си е кръстил детето.... Доколкото знам баща му има къща на Корал и той си идва тука в храма, тук е кръстено детето му, идва като в енорийски храм, като у дома си. Имам такова чувство, че има някакви страхове, аз гледам на човека първо като на християнска душа. На мен ми се обадиха както е по протокол, казаха ми, че премиерът има желание да присъства на службата, който и да беше казал, че иска да присъства, аз не мога да откажа, всеки един човек е добре дошъл.

Много ми е обидно, като се поставя въпросът, че аз правя някаква сензация, като викам премиера, не той просто е дочул и е дошъл.... Няма как на Великден приоритет да е пукнатината, приоритетът е Великден.

Църквата е на 200 години

Построена е през XIX век.

Храмът “Успение Богородично” е емблематичен за града. Изключително красив, обграден от спокойното море, кацнал на живописен бряг.

Построен е преди близо 200 години - около 1810 година, на високия бряг на залива, на мястото на по-стара църква. За това свидетелстват запазени икони, рисувани от Йоан Зограф от Ахтопол, в годините от 1797 до 1805 г. В сегашния си вид църквата датира от 1895 г. За нея се знае, че е оцелява след големия пожар във Василико в края на XIX в. Църквата е трикорабна псевдобазилика с една абсида. Изградена е от камък.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения