Намерението на здравното министерство да задължи аптеките да дават денонощни дежурства по изготвени от РЗИ графици е твърде смело начинание, защото изисква солидни инвестиции, а оборотът не може да покрие дори заплатите на персонала. Това заяви във Варна председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов.
"Готови сме на диалог по промените в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, за да се постигне оптимално решение. Най-доброто е да се направят клъстъри от аптеки, отговарящи на критериите за денонощни и те да се финансират от фонд - държавен или към съюза", поясни Гетов.
Той подчерта, че промените трябва да се направят след приемането на националната аптечна карта. Съюзът настоява и за едногодишен мораториум върху разкриването на фармации там, където има функциониращи.
"У нас са регистрирани 4200, като от тях реално работят 3800. Втори сме в ЕС по брой аптеки на глава от населението, но те са концентрирани в икономически активните региони, докато в други, като Разград, Смолян, Търговище има общини без нито един обект. В цялата Силистренска област например работят само 52-ма фармацевти", мотивира предложението Гетов. Според него оптималният брой аптеки в България не бива да надвишава 3000.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш