Фермер колекционира планински върхове

Ивалин Цеков гледа ягоди в Северозапада

Всички обичат да колекционират красиви неща. Богатите трупат скъпи лимузини и диаманти, бедняци събират картички с места, на които никога няма да бъдат. А българинът Ивалин Цеков колекционира планински върхове. Вече е изкачил всички наши скалисти първенци и сега катери балканските, европейските и световните гиганти.

„Изкачването на всеки връх е огромно приключение, минутите горе сред облаците са досег с вечността!”, споделя планинарят. А когато се спусне от каменните великани на земята Ивалин се връща към грижите си на фермер, който всеки ден трябва да се бори за хляба. Планината с устремените й към небето върхове и загадъчни усои влязла в живота на Ивалин още в детските му години, признава той. Къщите на родното му берковско село Костенци са посяти на два хълма в Предбалкана и от тях като на длан се виждат върховете Ком, Тодорини кукли, Копрен и Миджур. „От малък съм сред горите – лете по поляните, пълни с плодове и билки, а зимно време – със ски по височините”, разказва 57 годишният днес мъж. Първият си връх – Ком, над Берковица той изкачил още в ученическите години, а през 1983 година като студент стъпил и на Мусала.

„Върховете са нещо много по-ценно и непреходно от всичко друго!”, обяснява хобито си планинарят. През последните десетилетия Ивалин Цеков се е качил и спуснал със ски от всичките осем планински първенци високи над 2000 метра у нас – Мусала, Вихрен, Ботев, Черни връх, Перелик, Руен, Радомир и Гоцев връх. „Преживяването е страхотно, човек се чувства хем силен и победител, хем нищожна прашинка от природата”, споделя той. След като приключил с българските върхове балканджията насочил поглед към планините в съседните и далечни държави. За да пътува след мечтите си обаче, планинарят месеци наред копае, сади и събира плодове във фермата си за ягоди в Костенци.

„Учих за инженер, дори след университета работих в Научно-изследователския сектор на МЕИ, но започнаха промените и с научна работа човек нямаше как да живее. Почнах търговия с ягоди от родния ми край, видях, че се печели и реших сам да се заема с отглеждане на плодове!”, разказва фермерът. През пролетта и лятото работи здраво, а зимно време обикаля планините у нас и чужбина. „Серията ми балкански първенци е почти към финала си!”, гордее се Цеков. В колекцията на постиженията му вече са сложени снимките му на Мусала (България), Митикас – Олимп (Гърция), Голем кораб (Македония), Миджур (Сърбия), Боботов кук (Черна гора), Джеравица (Косово) и Триглав (Словения). Остава му да се качи на връх Динара (1810 м.) в Хърватска, Босански маглич (2386 м.) в Босна и Молдовяну (2544 м.) в Румъния.

Паралелно с експедициите си из Балканите стяга пътувания и за третата си планинска колекция – на алпийските първенци. Досега е изкачил Цугшпице (2962 м.) в Германия и Гросглокнер (3798 м.) в Австрия. Смята още това лято да приключи серията като стигне и до Дьофур (4634 м.) на границата между Швейцария и Италия и френско-италианския Монблан (4810 м.) - границата между двете държави минава през най-високата му точка. „Изкачването не е трудно! Трябват физически възможности малко над средните и тренинг, разбира се!”, споделя планинарят. От години той се занимава и със спорта ски рали и това му помага много в пътешествията из планините. Най-важното обаче е човек да има поносимост към високото и упоритостта да върви напред и с малко въздух в гърдите. Горе, сред облаците, крачките стават все по-трудни, а почивките са на всеки метър, разказва Ивалин. Сред бисерите в скалистите колекции на българския инженер са и част от върховете в така наречената „Корона на света” –седемте континентални първенци. Той вече е изкачил Аконкагуа (6962 м.) в Южна Америка и Елбрус (5642 м.) в Европа, а през февруари се върна от африканския великан Килиманджаро. „ За пет дни преминахме през джунгла, тропически храсти и планински сипеи и през три сезона – лято, пролет и зима. Стигнахме до най-високия връх Ухуру пийк – 5895 м. Връчиха ни златен сертификат!”, разказва Цеков. На всеки изкачен връх фермерът от Берковско развява българското знаме и се снима за спомен. Това лято Ивалин планира да стъпи и на връх Маккинли в Аляска.

Планинарството и земеделието имат много общо – ставаш част от природата и постигаш успехите си с много труд”, заявява фермерът от балканското село Костенци.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл