Фермери зарязват реколтите с кафе в Боливия заради кокаин

Юнгас е на запад от Ла Пас, затова много от купувачите на кафе трябва да пътуват по протежение на прочутия “Път на смъртта”.

Цялото производство на страната е по-малко от това само на една от по-големите ферми за кафе в Бразилия

Реколтата може да изчезне в близките години

Местните минават през “Пътя на смъртта”, за да стигнат до плантациите

“Труд” представя поредица от публикации “Тайните на кафето”. В нея ще ви запознаваме с любопитни и малко известни факти за любимата на милиони гореща напитка. Ще има място и за новости относно добива, преработката, пазарите и модерните трендове и рецепти при консумация и сервиране на кафе. Следващата статия - идната събота!

Въпреки че Боливия не може да бъде конкурент на страна-производител на кафе номер едно в света - Бразилия, южноамериканската държава има потенциал да произвежда наистина страхотни кафета и вече го прави, но в малки количества. Цялото производство на страната е по-малко от това само на една от по-големите ферми за кафе в Бразилия. Производството в Боливия за съжаление се свива от година на година, а кафе фермите изчезват с тревожна скорост. Възможно е скоро кафетата, които се произвеждат там, да изчезнат, особено специалните.

Разочароващо малко информация има за въвеждането на кафето и историята на отглеждането му в Боливия. Има доклади за значително производство на кафе в страната назад към 1880-те, но информацията стига до тук.

Страната е голяма, с приблизително същия размер като Етиопия или Колумбия. Тя е без излаз на море, което е представлявало предизвикателство за износа на кафе и добавя както време, така и цена.
Боливия е сравнително незаселена страна с едва 10,5 милиона жители. Често населението се определя като невероятно бедено, с около 25 на сто категоризирани като живеещи в крайна бедност.
Икономиката на страната зависи от природните дадености като минерали, природен газ и селското стопанство, като кафето никога не е присъствало наистина на видно място.

Невъзможно е да се игнорира въздействието върху икономиката и селското стопанство на отглеждането на кокаин за търговия от местните. Земеделските производители все повече преминават от производството на кафе в такова на кокаин, защото наркотикът им осигурява по-голяма сигурност, тъй като цената подлежи на по-малко отклонение.

През 2010 г. и 2011 г. докато цените на кафето в Южна Америка били високи, анти програми за наркотици, финансирани от Боливия и САЩ, успяват да насърчат повече фермери да преминат към производството на черната напитка. Цената на кафето обаче отново паднала след години и много фермери се обърнали отново към отглеждане на кокаин. Въпреки, че специалното кафе дава по-голяма възвращаемост, качествените земеделските производители се отказват от производството на кафе и преминават към наркотиците.

Според производителите: 
Условията за реколтата са идеални 

Условията за отглеждане на кафе в Боливия са в много отношения идеални. Със сигурност има необходимата надморска височина и климатът е добре дефиниран, с мокри и сухи сезони. По-голямата част от отглежданото тук кафе е стар наследник на сортове, като Typica и Caturra. От скоро се появяват някои отлични, чисти и сложни кафета от Боливия, въпреки че това не винаги е било така. В миналото производителите са премахвали обвивката на кафето и след това са пренасяли пулпата до централна преработвателна станция.

На вкус 
Сладки и чисти кафета

Едва 30 компании изнасят за чужбина

Най-добрите боливийски кафета са склонни да бъдат много сладки и много чисти. При някои реколти, но сравнително редки, се усеща плодова нотка.
Кафетата в Боливия обикновено се проследяват до единична ферма или кооперация. Поради поземлените реформи, мащабната собственост върху земята намалява след 1991 г. и 23 000 фамилии, които произвеждат кафе във Боливия, правят това от малки ферми, обичайно от около 1.2 до 8 хектара. Износът на продукцията на Боливия се осъществява от малка част, около тридесет частни компании са износители на продукцията.

Регионите на отглеждане на кафе в Боливия никога не са били строго дефинирани и често пекарите използват различни начини за наименование от коя част на страната идва кафето им. Департаментите Ла Пас, Кочабамба, Санта Крус и Ел Бени са основните райони, които произвеждат кафе в Боливия, а най-забележителните райони - Юнгас, Каупаликам, Еспириту Санто и Вале Гранде.

95% от зърната идват от там
Всеки ден кръстосват най-опасния път в света 

Юнгас е най-популярният регион

Приблизително 95 на сто от кафето на Боливия се произвежда в този регион, а в миналото е имал репутация за качествено кафе в Европа, макар и да е по-малка сега. Може да бъде определен като регион на гора, простираща се надолу откъм източната страна на Андите и кръстосваща местността от Перу до Аржентина. Регионът произвежда кафе с една от най-големите надморски височини в света, като и тук се е отглеждало кафе от най-много време в страната.

Юнгас е на запад от Ла Пас, затова много от купувачите на кафе трябва да пътуват по протежение на прочутия “Път на смъртта”, за да стигнат до кафе производителите там. Пътят често е единична лента, навита и вкопана встрани на планините без никакви бариери за предотвратяване на падане на превозни средства от 600 метра в долините по-долу. От 3600 метра надморска височина този път е добре известен с изключителната си опасност. Около 250 пътуващи умират всяка година. Построен през 1930 г. от парагвайските затворници по време на войната, това бил единственият начин да свържете Ла Пас с гората на Амазонка. Стръмни склонове, единична лента без парапет, обилен дъжд, кална земя, мъгла и камиони на селскостопански стоки направиха този път печално известен. Тъй като регионът е толкова голям, много кафе пекари описват кафетата като произведени в по-специфична област, като Каранави, Inquisivi или Coroico, в рамките на региона.

В страната 
Санта Круз и Бени - региони с ниска надморска височина

Има плантации с ориз и какао

Санта Круз е най-източния от регионите в Боливия и като цяло му липсва височината за отглеждането на високо качествени кафета. Има малко кафе производство около провинция Ичило, въпреки че кафето е далеч по-маловажно като култура в сравнение с ориза или дървения материал. Този регион е изключително важен за икономиката на страната, защото повечето от природния газ се намира тук. Надморската височина е едва 410 м, а беритбата на реколта е в месеците между юли и ноември.

Бени е голям и рядко населен район в североизточната част на страна. Технически част от той попада в рамките на географския регион на Юнгас и всъщност малко количество кафе се отглежда извън регион Юнгас. Основно това е зона за добитък въпреки, че и много култури се отглеждат тук като ориз и какао до тропически плодове. Надморската височина е 155м, беритбата на реколтата е през същите месеци.

Преди години
САЩ финансирали няколко ферми

В програма против производството на дрога

Имало е два големи проблема с обвивките на пулпата в миналото - първо промените в температурата при пътуването до преработващата станция, които може да доведат до замръзване на кафето, и второ пулпата все още съдържала достатъчно влага, за да запази ферментацията. Често това водило до загуба на качество или появата на нежелани аромати.

Все повече и повече производители, държащи на качеството, осъзнават това и извършват целия процес след прибирането на реколтата в собствените си ферми. САЩ са финансирали строителството на няколко на брой преработвателни станции на кафе в страната, като част от програмата срещу производството на кокаин.

Въпреки промените, с цел да се подобри качеството на кафето, репутацията на Боливия все още не може да се мери с тези на съседните страни като Колумбия или Бразилия. Състезания като “The Cup of Excellence” имат за цел да помогне да блесне светлината върху най-добрите кафета в Боливия. Определено боливийските кафета трябва да се търсят и да им се наслаждаваме докато все още се намират.

*Материалът е изготвен с помощта на COFFERO, които можете да откриете на www.coffero.com 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме