Филтри на комините - спасението на София

Програмата за поставяне на филтри предвижда да обхване 2000 домакинства на територията на Столична община.

Замърсяването на въздуха достига нездравословно ниво

30% от запрашаването в столицата се дължи на горенето на дърва и въглища

Осигуряват 80% ефективност

Поставянето на филтри на комините за улавяне на фини прахови частици остава най-ефикасната мярка за борба с мръсния въздух през зимата. Това показа още пилотният проект на Столична община от 2018 г.

През последната седмица в София е отчетено завишено ниво на замърсяването на въздуха, което преминава допустимата норма от 50 µg/m3 за ФПЧ10 и достига показатели над 70 µg/m3, тоест качеството на въздуха е нездравословно. Това сочат данните на air.sofia.bg.

Завишаването на фините прахови частици (ФПЧ) е неизбежната последица на отоплителния сезон, като около 30% от запрашаването в столицата се дължи именно на горенето на дърва и въглища. При изгарянето им се отделят огромни количество ФПХ с индекс 10, които са най-опасни за здравето и живота.

Столична община продължава борбата с битовото замърсяване, като поставя специални филтри на комините, които са част от дейностите за подобряване качеството на въздуха в градска среда.

Поставянето на филтри на комините започва още през 2018 г., когато са монтирани 35 устройства в район “Красна поляна”. Пилотният проект показва, че когато филтрите не работят, над покривите се носи гъст дим и се разнася характерният мирис на изгорели дърва, но при пускането на уредите пушекът и миризмата спират. След приложението на филтрите е отчетено намаляване от 75-80% на изхвърляните вредни емисии при отопление на твърдо гориво.

Тъй като поставянето на филтрите е доброволна мярка, основното опасение на домакинствата е, че устройствата ще са финансово натоварващи, тъй като ще доведат до голям разход на ток. Още същата година, 2018, “Труд” прави проучване по темата, което показа, че такъв уред харчи около 20 лв. годишно за електроенергия, а мнението на експерти е, че тези устройства са най-лесно приложимата, ефикасна и бърза мярка за България в борбата срещу мръсния въздух.

Филтърът представлява иновативна технология, която не ползва никакви консумативи, а само електричество, равняващо се на малка електрическа крушка. Максималната консумация на електростатичния филтър е 30 вата, което изчислено през ползването на печка на дърва се равнява на 2-3 лв. месечно, тоест няма да се натоварва месечния бюджет на съответното домакинство.

След доказания ефект от въвеждането на филтрите, през 2019 г. Столичният общински съвет прие създаването на нова програма, която предвижда поставянето на филтри да обхване 2000 домакинства през следващите 3 години. Филтрите за комини и поставянето им са финансирани изцяло от Столична община, като за да бъдат монтирани е необходимо единствено да се подаде заявление в местната администрация.

През 2019 са монтирани 180 устройства в районите “Красна поляна” и “Слатина”, двата столични района с най-голям проблем със замърсяването с фини прахови частици. За 2020 г. броят на поставените филтри в “Красна поляна” и “Слатина” достига 500. Проверка в районите за декември месец 2020 г. показва по-малко дни с превишения на средноденонощните норми за ФПЧ10 спрямо декември 2019 г. Равносметката от употребата на електростатичните филтри през 2020 г. е 80% ефективност. Всеки 100 уреда спестяват отделянето на над 1,5 тона вредни емисии във въздуха, което означава, че филтрите са добра екологична практика, която позволява на столичани да дишат чист въздух.

За тази година са поставени специални филтри на комините във всички домакинства от “Изгрев”, които се топлят на твърдо гориво. Досега на територията на Столична община са поставени общо около 1000 устройства, което допринася за постепенното намаляване на броят на дните с мръсен въздух.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони