Финансова подкрепа за пенсионери, здравни работници и хора с увреждания обяви гръцкият премиер

Финансова подкрепа за пенсионери с ниски доходи, здравни работници и хора с увреждания обяви от трибуната на парламента министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис.

Извънредното изплащане на половин заплата на 100 000 здравни работници и служители в Бърза помощ, допълнителна помощ за 800 000 пенсионери, както и допълнителна помощ на 173 000 хора с увреждания са мерките, които обяви днес гръцкият премиер.

"Тук съм, за да отговоря на това, което разумно тревожи гражданите в момента. Ще опиша обективната реалност, като се позова на официалните данни на Евростат. Ходът на националната икономика и ежедневието на домакинствата не се предлагат за евтин популизъм, а за чисти истини", каза г-н Мицотакис.

"Налице е световна ценова криза. Излизането от lockdown доведе до глобално увеличение на търсене и потребление без налични продукти. Увеличеното търсене повиши цените и окова инфлацията. И поради тези причини цените на енергията се повишиха, повишавайки стойността на производството и транспортирането на стоки.

В световната общност от икономисти и банкери се води дебат относно причината за това явление. Повечето твърдят, че явлението, свързано с безпрецедентно прекъсване на търсенето и бързо възстановяване, което намери компаниите неподготвени, ще бъде временно. Съществува и мнението, че глобалната инфлация е резултат от разхлабената парична политика на централните банки и ще има повече структурни характеристики.

Ето защо ЕЦБ подкрепя първата гледна точка и не е склонна да повишава лихвените проценти и да спира перспективите за растеж. Това не е първият път, когато имаме подобни инфлационни тенденции. Подобно явление се наблюдава при финансовата криза 2007-2008 г., но също и при дълговата криза. И тогава основните стоки бяха преоценени, имаше зловещи прогнози, но в крайна сметка явлението се оказа временно. Така че ще видим деескалация през първото тримесечие на 2022 г.

Реалността днес е, че Гърция се намира на 3-то място в Европа по отношение на инфлацията през м. октомври, като средната за Европа е 4,1%. Гърция - 2,8%, страни като Испания с 5,4% и Румъния с 6,5%. Гърция се справя сравнително по-добре за това и ситуацията  остава сравнително по-добра спрямо другите страни.

Обявихме държавна субсидия за сметките за ток. Удвоихме субсидията по фактурите. Спряхме таксуването за комунални услуги за бизнеса. Общата сума, с която разполагаме, за да подкрепим домакинствата и бизнеса относно нарастващите цени на енергията и отоплението, е 680 милиона евро. Ако направите пропорционално изчисление, ще видите, че процентът на подкрепа е един от най-високите в Европа.

Тези истини се допълват от една, която смятам за по-важна. Това е увеличението на средния доход на домакинството със 7,4% през предходните 2 години, когато в останалата част на Европа е бил 3,5%. И нека не забравяме грижата за социално слабите, които в рамките на декември ще получат двойно повече от солидарния доход.

Всичко това се случи в момент, когато сме изправени пред пандемия и национални заплахи. С повече от 40 милиарда евро това правителство подкрепи НСС, като поддържа производството и обществото прави. Преодоляваме предизвикателствата, без да се губи ориентация. Ето защо Гърция днес, според оценки на Комисията, показва за следващите 2 години третият най-голям растеж в Европа. Прогнозите на комисията са 7,1% за 2021 г. и 5,2% за 2022 г. Общо 12,3%.

Най-важният ни политически успех не са цифрите за растеж, а реалните числа, които показват намаляване на безработицата. Гърция в разгара на коронавирус е шампион в намаляването на безработицата. Човек трябва да бъде скептичен, за да не признае, че в Гърция има огромен инвестиционен интерес, който създава много добре платени работни места", каза още гръцкия премиер.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа