Фирми спират работа заради скъп ток

Средната базова цена на пазар “ден напред” по данни на “Българска независима енергийна борса” за 4 август 2021 г. е 169,10 евро/МВтч.

Цената му на борсата у нас със 70% по-висока от тази в Германия

Бизнесът подготвя протести, ако правителството не вземе спешни мерки

Настояват за ограничаване на износа

Компании у нас започват поетапно изключване на производствени мощности, считано от 0.00 ч. на 4 август 2021 г. Причината е високата цена на електроенергията за бизнеса, за това предупреждават от Асоциация на организациите на българските работодатели в писмо до служебния министър-председател Стефан Янев. Бизнесът настоява служебният премиер да изиска незабавни оставки и да осигурите ресурси, вкл. кадрови, с които да се справи с осигуряването на достатъчно енергия за нормалното функциониране на българската икономика.

Заявяваме категорична готовност за организиране на национални протестни действия, с които да защитим интересите на стотиците хиляди, работещи в индустриалния сектор в България, категорични са от АОБР.
Според тях през последните дни негативната ситуация на пазара на електроенергия се е задълбочила. Това “влошава драматично конкурентните позиции на фирмите и особено на индустриалните потребители на електроенергия в България в контекста на общоевропейския пазар, което е недопустимо и безотговорно поведение на компетентните институции”, посочват работодателите.

Средната базова цена на активна електроенергия, пазар “ден напред” по данни на “Българска независима енергийна борса” ЕАД за периода е 130,95 евро/МВтч, а за 4 август 2021 г. е 169,10 евро/МВтч, (през следобедните часове преминавайки границата от 200 евро/МВтч).

За сравнение, цените на електроенергията в България за периода превишават тези на основните експортни пазари на българска индустриална продукция (Германия, Италия, Франция, Австрия) с над 50%, като средното превишение за 4 август надминава 70%, посочват от бизнеса.

Според тях системно на пазара на електроенергия у нас се създава дефицит, като в същото време държавната ТЕЦ “Марица изток 2” работи с под 25% от капацитета си, а износът към Гърция расте.

Затова работодателите настояват за повече електроенергия от ТЕЦ “Марица изток 2”, временно ограничава на експорта и подкрепа за засегнатите индустриални потребители.

В отговор от Министерството на енергетиката съобщиха, че на пълна мощност е пуснат трети блок на ТЕЦ “Марица Изток 2”, като количеството произведена електроенергия се продава на пазара “Ден напред” на борсата.

Плащат в пъти повече от прогнозите на КЕВР

Хотели фалират заради сметки за електричество

Искат включване в Националния план за възстановяване

При тези цени на енергията хотелиерите е по-добре да не работят, обясняват от БХРА.

Наталия Малчева
Труд

Високата цена на електричеството за бизнеса може да се окаже пагубна и да доведе до фалити в туристическия сектор, заявиха от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).
Цената на тока за бизнеса достигна рекордни нива от близо 400 лв. за мегаватчас на свободния пазара. А прогнозните стойности за цената на тока според Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) бяха средно 119 лв./мВтч за периода 1 юли 2021 - 30 юни 2022 г. Това означава, че бизнесът плаща много повече за ток от очакваното.

Хотелската индустрия е много енергоемка, затова от БХРА предложиха включването на сектора в Националния план за възстановяване, но служебното правителство отказа да го направи. Именно с финансиране от Национални план можем да въведем много енергоефективни мощности, както и да се финансират проекти за спестяване на енергия в сектора, така че туризмът да стане по-конкурентоспособен и да може да предлага по-добро качество на изгодни цени, посочват от БХРА.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика