Флорентино Перес - Архитект на руина

Понякога мечтите, колкото и хубави да изглеждат на някого, са прекалено далеч от реалността. А опитите да бъдат стоварени върху нищо неподозиращия свят по команда отгоре, предизвикват повече проблеми, отколкото добрини. Точно така се случи с идеята за европейска Суперлига, която да обедини най-богатите футболни клубове на континента, но и да ги раздели от останалите “простосмъртни”, за да няма нужда да делят с тях лъвския пай от приходите.

Двигателят на злополучния опит за превземане на футбола отвътре е може би “най-знатният” съвременен деятел - Флорентино Перес. Президентът на “Реал” бе назначен за председател на новото обединение, което по думите му трябваше да “спаси футбола”. Не каза от кого... Всъщност това беше концентриран израз на процес, който тече отдавна. Началото бе поставено от самата УЕФА, която в началото на 90-е години превърна Купата на европейските шампиони в Шампионска лига. Турнирът запази легитимността си да излъчва клубния първенец на континента, но с годините се превърна в място за среща на най-големите. А тези, които успяха да превърнат клубните си имена в световни брандове, основаха Г-14 - организация, чиято цел бе да защитава интересите на големите срещу преразпределението на приходите.

Процесът съвпадна с първия мандат на Перес начело на “кралския клуб”. Той навлезе във футбола с богат политически и бизнес опит - общински съветник в Мадрид от Съюза на демократичния център и генерален секретар на Реформистко-демократичната партия. През 90-е години пък прави кариера по върховете на администрацията на най-голямата строителна компания в Испания. С този “багаж” през 2000-а Перес пое славния мадридски клуб, за да пренесе славата от миналото в 21-и век.

Първият му ход е брутален - купи звездата на “Барселона” Луиш Фиго за 62 милиона евро - рекорд за времето. Така Перес изпълни обещанието от предизборната си кампания и унижи големия съперник. На следващата година бе поставен нов рекорд - $77,5 млн. на “Ювентус” за Зинедин Зидан. Журналистите създадоха мита за “галактическия “Реал”.

Политиката на грандиозен трансфер всяко лято продължи с Роналдо, Дейвид Бекъм, Майкъл Оуен и Робиньо, но колкото повече пари се изсипваха, толкова по-малко трофеи влизаха в клуба. За 6 години под властта на Перес “Реал” стана едва 2 пъти шампион (2001-а r 2003-а), колкото и скромната “Валенсия”. И само веднъж вдигна “купата с големите уши” - през 2002-а. Знаменитото воле на Зизу срещу “Байер” се оказа преждевременният апотеоз на първата ера на Перес. Напускането на треньора Винсенте дел Боске и опитите да му бъде намерен “галактически” заместник се провалиха. В 3 последователни сезона скъпата селекция не успя да спечели трофей, а в съблекалнята се обтегнаха отношенията между суперзвездите и “обикновените” играчи. Така през 2006-а се стигна до оставката на Перес.

Но и без него “Реал” остана извън битката за трофея в Шампионската лига и 3 години по-късно дон Флорентино се завърна като единственият кандидат за поста. Историята се повтори - последваха трансфери на Кака и Кристиано Роналдо, като вторият счупи рекорда - 80 милиона паунда, а година по-късно и на “луксозен” треньор - Жозе Моуриньо. Но трябваше да се изчака Гуардиола да напусне “Барселона”, за да дойде първата титла у дома - чак през 2012-а. Португалецът бе сменен от Карло Анчелоти, а през 2014-а “белият балет” най-сетне се завърна на върха в Европа, за да възстанови мита, че независимо дали се нарича КЕШ или Шампионска лига, това е турнирът на “Реал”. А в последвалите години Зидан върна с лихвите инвестицията от 2002-а, като без никакъв треньорски опит застана на скамейката и изведе тима до безпрецедентни три последователни победи в “турнира на богатите”.

Но това положение явно също не устройваше Перес, “Реал” и доста от големите клубове. Безпрецедентният опит “върховните хищници” в европейския футбол да основат свое собствено “ловно поле” извън юрисдикцията на УЕФА, обедини иначе непримиримите врагове в Испания, Англия и Италия. Дон Флорентино бе естественият лидер  на това сдружение. Ръководството му “Реал” се превърна от спортен клуб в корпорация. През 2014-а дори премахна от емблемата кръста, даден от крал Алфонсо XIII заедно с името “Реал” (кралски) през 1920-а. Причината - да угоди на богатите спонсори от ОАЕ. “Реал” вече не е на хората от Мадрид, а на глобалния свят. Фуенове все още не са готови да одобрят още един проект...

 

Мислех, че се шегува от виното

Първоначално си помислих, че се шегува, защото е обърнал повече чашки с вино. Прекалено много неща в този проект звучат като шега. Флорентино ще спасява футбола... Всъщност това е опит за спасение точно на хората, които докараха футбола дотук. Цялата работа е лудост, нож в гърба на играта.

Рамон Калдерон, бивш президент на “Реал” (Мадрид)

 

Бил съм криминален адвокат, но не съм виждал такива като него

Проектът за Суперлига е позорно предложение от клубове, движени от алчност. Този циничен план е насочен срещу футбола такъв, какъвто би трябвало да бъде. 24 години съм бил криминален адвокат, но не съм виждал такива хора. Флорентино Перес, знам, че не харесваш мен като президент на УЕФА. Искаш някой, който ще ти се подчинява. Затова аз съм мотивиран да продължа работата си.

Александър Чеферин, президент на УЕФА 

 

Да ни спасява? Не, благодаря!

През декември казах, че се е объркал, но сега виждам, че е полудял. Футболът не е в толкова лошо състояние, колкото твърди той. Пък и такава Суперлига ще е смърт за футбола. Флорентино Перес да ни спасява? Не, благодаря!

Хавиер Тебас, президент на Испанската футболна лига 

 

Напуснах “Реал” заради него

Усещах по поведението на президента, че вече не съм важна част от клуба. Не ставаше въпрос за пари. Ако исках това, щях да отида в Китай за 5 пъти повече, отколкото взимам в “Реал” или “Ювентус”. Атмосферата в клуба се влоши, започнах да чета в новините, че съм искал да си тръгна. Президентът казваше, че иска да остана, но даде да се разбере, че ако напусна, няма да отчете това като проблем.

Кристиано Роналдо

“Суперлигата е на пауза”

Флорентино Перес настоява, че проектът за европейска Суперлига не е прекратен, въпреки отказа на почти всички клубове, участващи в заверата. По ирония на съдбата “Реал” и “Барселона” останаха най-упоритите застъпници на спорната идия, която имаше за цел да реорганизира футбола на континента по американски образец с парите на американската банка “Джей Пи Морган”.

“Продължаваме работата, проектът само е поставен на пауза - казва Перес. - Останалите клубове не могат да ни напуснат просто така, обвързани сме с договори. Натъжен и разочарован съм от това развитие, защото работихме по този проект близо три години. Младите хора вече не се интересуват от футбол, тъй като има прекалено много мачове, но с лошо качество. Ние искаме да обърнем тази тенденция.”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят