Фондът „Три морета“ инвестира в БГ проекти

Експерти обсъдиха възможностите за финансиране на проекти от фонда на инициативата “Три морета”.

Страната ни ще получи между 50 мли. и 250 млн. евро

Управлява 5 млрд. евро и ще генерира допълнителни 100 млрд. евро

Допълва другите източници на финансиране

Между 50 млн. и 250 млн. евро ще получи България по инициативата “Три морета”, която ще финансира български проекти в сферата на транспорта, енергетиката и дигиталната свързаност. До момента има три приоритетни български проекта, които от фонда към инициативата - 3SIIF, преглеждат. Това стана ясно по време на онлайн конференцията “Equity for Infrastructure”, организирана от Българската банка за развитие.

ББР е акционер във Инвестиционния фонд на инициативата “Три морета”, което дава достъп на страната ни до средства от фонда. Очаква се българските проекти, за финансирането на които ще бъдат използвани средства от фонда, да достигнат около 30 броя.

Още преди три години три български проекта бяха одобрени от инициативата като приоритетни - разширяването на подземното газохранилище в Чирен, рехабилитацията на железопътната линия Русе-Варна и изграждането на тунел под прохода “Петрохан”. Предложена за финансиране от фонда беше и магистрала “Черно море”, която ще свързва Бургас и Варна.

През 2021 г. България ще е председател на инициативата “Три морета”, която обединява 12 държави-членки на Европейския съюз - Австрия, България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Учредена е на ниво държавни глави през 2015 г. като платформа за сътрудничество между страните, разположени в региона между Балтийско, Черно и Адриатическо море. Една от основните є цели е да засили икономическата конвергенция между страните от региона и западноевропейските държави чрез развитие на транспортната, дигитална и енергийна инфраструктура и свързаност. A инвестиционният фонд 3SIIF, базиран в Люксембург, включва акционери от участващи в инициативата “Три морета” държави.

Целевият му размер е 5 милиарда евро, като очакванията са да генерира инвестиции до 100 милиарда евро. А основната цел са инвестиции в транспорт, енергетика и цифрова инфраструктура.

“Фондът може да инвестира дялов капитал както в публични, така и в частни и публично-частни проекти от региона. Но се търси възвращаемост на капитала на инвеститорите”, категоричен бе Джо Филипс, директор-инвестиции на Инвестиционния фонд “Три морета”/3SIIF по време на конференция. На нея бяха обсъдени възможностите за финансиране по инициативата, която се смята и за допълваща Плана за възстановяване и развитие. “Без съмнение и нашият инвестиционен фонд, и този на ЕС се допълват. Нашата инициатива има за цел да се подсилят инициативите на ЕС, за да преодолеят различията между Централна и Източна Европа и Западна Европа по отношение на инфраструктурата. Също така и използването на частен капитал не е нещо лошо, напротив - може да има допълняемост на финансирането с него”, каза още Джо Филипс.

Изпълнителният директор на Института за икономическа политика Ясен Георгиев посочи, че стойността на подадените до момента приоритетни проекти от 12-те страни е над 85 млрд. евро. “Фондът може само частично да покрие тези инвестиции и това показва, че той не е създаден, за да се състезава с други източници на финансови средства, а по-скоро да ги допълва”, каза Георгиев. Той посочи, че към момента най-много пари за фонда е дала Полша - 750 млн. евро. Втора е Словения с 23 млн. евро, докато останалите страни като България, Естония, Хърватия, Литва, Латвия, Румъния и Унгария са допринесли с по 20 млн. евро. Три страни все още не са внесли средства.

“Българска банка за развитие, която е акционер в Инвестиционен фонд “Три морета”, иска бизнесът да се придвижи към новите европейски стандарти на управление, насърчаваме компаниите да се присъединяват към различни инструменти като фонда”, заяви София Касидова, директор “Стратегически анализи и развитие” в Българската банка за развитие. Фондът на инициативата е чудесна възможност за осигуряване на по-изгодно финансиране, допълни тя.

Министърът на икономиката Кирил Петков: Нека първо мислим за бизнеса

Вярвам, че потенциалът на тези 22% ще расте заради инициативи като тази

“Моята молба към всички е нека първо да мислим за бизнеса, инвестиционната и иновационната инфраструктура, така че да имаме прагматичен разговор, който да даде истински резултати. Това каза служебният министър на икономиката Кирил Петков по време на конференция, посветена на възможностите за финансиране от Инвестиционния фонд “Три морета”. “12-те ни страни представляват 22% от населението на ЕС, тоест ние сме една пета от населението на съюза. Вярвам, че потенциалът на тези 22% ще расте заради инициативи като тази”, коментира Петков. Той посочи, че не трябва да се говори само за физическа инфраструктура, но и такава за иновации. “Днешната младеж и нейните стартъпи не са обвързани с граници, затова тази инициатива, която е извънгранична, трябва да се фокусира и върху иновациите”, смята Петков.

Президентът Румен Радев: Ще се създадат нови пътища и дигитални връзки

“Говорейки за тази инициатива, не трябва никога да забравяме, че тя е възможност за икономически растеж, за връзка между страните, за социално и икономическо развитие”, каза българският президент Румен Радев по време на събитието.

“12-те страни между трите морета - Адриатическо, Балтийско и Черно море - можем да обединим усилията си”, заяви Радев, който допълни, че по този начин може да се създадат нови пътища и дигитални връзки. По думите му разполагаме с грубо 1 млрд. евро, които няма да стигнат, за да реализираме всички стратегически инфраструктурни проекти. Затова той призова страните да обединят усилията си, за да намерят оптималното решение за инвестиция. “Може да инвестираме тези пари в по-умен живот, за да постигнем по-добри резултати”, посочи Радев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес